Д нес честваме 105-годишнината от обявяването на независимостта на България.
На днешната дата през 1908 г. с манифест във Велико Търново княз Фердинанд провъзгласява съединената на 6 септември България за независимо царство.
Еуфорията в Търново бързо е потушена от реакциите на Великите сили, които подчертават, че обявената независимост е в нарушение на Берлинския договор.
Международно признание на независимостта става малко по-късно - през 1909 г., след тежка дипломатическа битка, в която като аргумент е използвана и армията, но на финала е решена с помощта на Русия, която предлага да удовлетвори чрез сложна схема финансовите претенции на Османската империя към България. Русия опрощава дълговете от времето на Руско-турската война през 1877-1878 г. При сключения договор между България и Русия страната ни се задължава да изплати за 75 години 82 млн. франка. Това не се случва, тъй като през 1917 г. след събитията в Русия се опрощават дълговете на чуждите държави към Русия.
Така без капка кръв и без тежки материални загуби, на картата на Европа се появява нова държава, както е посочено в манифеста „достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи”.
Домакин на празненствата днес е Велико Търново. Те започнаха с тържествен водосвет и с поръсване на бойните знамена в църквата "Св. 40 мъченици" в старата столица.
По традиция пред множеството, събрало се пред църквата, тържествено бе прочетен манифестът на цар Фердинанд.
В 10,30 ч. с военен ритуал на крепостта "Царевец" бе издигнато националното знаме на България.
От 11,00 ч. пред пирамидата на Независимостта бяха поднесени венци и цветя от името на държавни, местни институции, чуждестранни посланици и международни делегации, а половин час по-късно тръгна традиционното празнично шествие от крепостта "Царевец". То беше предвождано от участниците в Седмия международен фестивал на военните духови оркестри. Участниците в него преминаха по главните улици на града и поднесоха цветя на признателност пред паметника на Майка България в центъра на старата столица.
Тържественият ден продължи с празничен концерт пред сградата на общинската администрация и концерт на ансамбъла "Българе" от 17,00 ч.
Тържествата завършиха със заря-проверка на площад "Цар Асен", и с аудио-визуалния спектакъл "Царевград Търнов-звук и светлина". В тържествата в Търново участваха председателят на Народното събрание Михаил Миков, вицепрезидентът Маргарита Попова, министър-председателят Пламен Орешарски, депутати, представители на институции.
Миков прие почетните роти на Националния военен университет. В словото си той посочи, че с обявяването на независимостта преди 105 години е скъсан Берлинският договор. "Този акт, подкрепен от целокупния български народ, е дело на българските политици. Този манифест, писан от интелигентното перо на министър-председателя Малинов е обръщение към великите сили, към Европа, към освободителката Русия, към Турция". Миков подчерта, че актът на обявяване на Независимостта казва едно - България има хилядолетна традиция, а българският народ иска свободна държава.
Миков подчерта, че "ние, свободни и независими имаме своята роля в Европа и тук на Балканите и трябва да постигаме политическите резултати, които трябват на страната ни". Според него, днес интересите на страната ни трябва да се постигат в духа на тази традиция, но не на върха на щика, не със сабята, а от политиците, които трябва да постигат интересите на българските граждани.
Столичната община също организира тържествено честване на празника. То започна в 11,00 ч. на площад "Княз Александър I". В програмата пред паметника на Независимостта (до Националната художествена галерия) участваха актрисата Силвия Лулчева, Гвардейският представителен духов оркестър, Софийският духов оркестър, хор "Света София" и вокалната формация "Аква Делия" с ръководител проф. Диляна Мичева. Слово произнесе зам.-кметът на София д-р Тодор Чобанов.
Тържествен молебен беше отслужен днес от 11,30 ч. в храма "Света Неделя" в Пловдив. След това бяха поднесени цветя пред паметната плоча на Александър Малинов, а слово произнесе зам.-кметът Стефан Стоянов.
Денят на Независимостта на България бе отбелязан в Плевен с общоградско тържество на площад "Стефан Стамболов" пред театъра "Иван Радоев". След произнасянето на слова за празника бяха поднесени венци и цветя на признателност пред барелефа на Стефан Стамболов, поставен на камбанарията на възрожденския храм "Свети Николай Чудотворец". Програмата ще завърши с празничен концерт.
Във Варна се изви голямо хоро по повод празника, а в Бургас пяха химни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!