Н а 1 май светът отбелязва Деня на труда и на международната работническа солидарност.
На тази дата много страни в света честват обществените и икономически постижения на работническото движение. Денят е и един от официалните празници в България.
Историята на празника се свързва с международното социалистическо движение през XIX век и работническите протести за зачитане на елементарните социални права.
Началото се поставя
на 1 май 1886 г. в САЩ, когато профсъюзите провеждат неофициална национална стачка, в която вземат участие над 300 хил. работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден.
През 1889 г. учредителният конгрес на Втория интернационал, проведен в Париж, призовава за международни демонстрации в знак на солидарност към протестите в Чикаго. През 1904 г. Международната конференция на социалистите в Амстердам призовава „всички социалдемократически партии и профсъюзи от всички страни да демонстрират енергично на 1 май за официалното признаване на 8-часовия работен ден, за права на пролетариата и за световен мир“. Тъй като най-ефективният начин за демонстрации е стачката, конгресът решава, че е „задължително за всички пролетарски организации от всички страни да спрат да работят на 1 май, навсякъде, където е възможно без негативни последици за работниците“.
Първи май се чества като Ден на труда и е официален празник в редица държави като Германия, Австрия, Мексико, Тайланд, Русия и много други.
У нас първият опит за честване на 1 май е през 1890 г.
от Топографското дружество. През 1939 г. датата е обявена за официален празник, а от 1945 г. комунистическата власт започва да чества празника всяка година. Държавата отбелязва празника с мащабни манифестации из цялата страна, в които задължително взимат участие държавните служители. Те се провеждат на централния площад във всяко населено място.
След края на комунистическия режим през 1989 г. 1 май продължава да е официален и неработен ден, но държавната власт не се ангажира с организирането на масови прояви.
Днес в София, на пл. „Народно събрание“ БСП организира честване на празника. Планира ни са първомайския митинг и шествие, което ще премине от площад „Александър Невски“ по улица „Оборище“, булевардите „Васил Левски“ и „Цар Освободител“ до Лятната естрада на Борисовата градина. В тази връзка се въвеждат
временни промени в организацията на движението,
съобщиха от Столичната община.
От 7,00 ч. до приключването на проявата се забраняват престоят и паркирането на пътни превозни на пл. „Св. Александър Невски“ – северната дъга, на бул. „Янко Сакъзов“ – между ул. „Кракра“ и ул. „Проф. Асен Златаров“, на пл. „Княз Александър I“.
От 7,30 до 13,00 ч. се забраняват престоят, паркирането и влизането на пътни превозни средства на ул. „15 ноември“ – между ул. „Оборище“ и бул. „Цар Освободител“, на ул. „Оборище“ – между ул. „Г. С. Раковски“ и бул. „Васил Левски“, на ул. „11-и август“ – между ул. „Московска“ и пл. „Св. Александър Невски“.
От 7,30 до 13,00 ч. са забранени престоят, паркирането и влизането на пътни превозни средства, само по необходимост и по преценка на отдел „Пътна полиция“ при СДВР, на бул. „Цар Освободител“ – между ул. „Г. С. Раковски“ и бул. „Васил Левски“, на ул. „Цар Шишман“ – между ул. „Аксаков“ и пл. „Народно събрание“, на ул. „6-и септември“ – между ул. „Цар Освободител“ и ул. „Аксаков“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!