Ш ипобузест рак, черно дънно сомче и китайски поспаланко - тези симпатично звучащи названия всъщност са имената в превод на български на три инвазивни чужди вида, открити на територията на България от учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българската академия на наукит, съобщават от Министерството на околната среда и водите.
Американският шипобузест рак (Spiny-cheek crayfish, лат. Orconectes limosus) е абсолютно нов вид за България, затова и името му на български все още не е официално.
Мястото от където е навлязъл на територията на страната ни е ясно – Централна Европа и Сърбия през река Дунав. Иначе видът произлиза от Северна Америка. За територията на Европа това е високорисков инвазивен вид и е един от петте вида прави раци, включени в списъка на Европейския регламент за инвазивните чужди видове, приет през юли 2016 г.
Тревожното при този вид е, че е преносител на опасно заболяване по местните европейски видове прави раци, т.нар. „рача чума”, която всъщност представлява гъбична зараза.
Gevlekte Amerikaanse rivierkreeft (Orconectes limosus) in het mooie #Zeewolde gespot. #puurzeewolde (Thnx Bram Koese voor indentificatie) pic.twitter.com/vdSG3BPkOp
— Henry Doornekamp (@henrydoornekamp) September 22, 2016
Американският „гостенин” носи спори на заразата, но има изграден имунитет към нея и за него тя не представлява опасност. Българските раци обаче не познават тази зараза и за тях тя е пагубна. А и трите вида прави раци – езерния, речния и поточния, населяващи територията на страната ни, са застрашени.
За първи път американският шипобузест рак е забелязан в средата на миналата година в река Тополовец близо до Видин, по-късно и в още два притока на р. Дунав. Опасността идва от способността на този рак да образува многочислени популации и да се разпространява бързо нагоре по течението на реките.
Черното дънно сомче (Black bullhead, лат. Ameiurus melas) произлиза от Централна и Северна Америка. Намерено е за първи път на територията на резерват Сребърна през 2013 г., а наскоро учените от БАН са го открили и в няколко язовирa в страната.
То измества всички други риби, защото няма естествени врагове в нашите географки ширини. Заради острите шипове около устата му и на гръбната перка, по-големите хищни риби и птиците не го ядат. Освен това расте и се размножава по-бързо от местните видове риби, явява се конкурент по отношение на храната им и унищожава техния хайвер.
Китайският поспаланко или ротан (Chinese/ Amur sleeper, лат. Perccottus glenii) е открит в езера, канали и блата около р. Дунав. Дребната рибка също е известна със своята устойчивост и способността си да превзема нови територии, като конкурира и измества други видове от местната фауна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!