Хампарцумян: Най-важните активи са репутацията и авторитетът
Източник: БГНЕС
18

„Репутацията и авторитетът на човек са сред най-важните му активи. Ако бъдете изправени пред дилема или изкушение, пропуснете каквито и да е „ползи” от корупционни схеми. В дългосрочен план добрата репутация се отплаща много по-добре.“, посочи Левон Хампарцумян, председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк по време на Младежкия икономически форум 2015, организиран в УНСС.

Икономиката на България расте с около 2% на година. Този ръст се усеща само от икономически най-активните хора у нас, тези с добре развит бизнес, с добра работа и заплата, каза Хампарцумян.

Той допълни, че има голяма разлика в тяхното положение и в това на една немалка група необразовани или слабообразовани българи. Вторите няма как да усетят растежа.

„Техният, а и наш проблем не е, че в даден момент част от хората са безработни, а че има групи от хора, които не могат да бъдат наети, защото нямат нужните знания и умения и не полагат усилия да ги придобият. Това е проблем за икономиката, тъй като съжителстваме с тази група.“, каза банкерът.

Решенията на предизвикателствата, с които днес се сблъскваме в България, не могат да станат с издаването на декрет с няколко действия и приемането на закони. Трябва цялостно реформиране на системи, смята Левон Хампарцумян.

Но според него този политик, който се осмели да го направи, ще извърши политическо самоубийство. Той даде пример с факта, че в системата на здравеопазването на Израел, която се счита за една от най-добрите в света, има няколко пъти по-малко болници, отколкото у нас.

„Представете си какво би се случило, ако политик предложи да се закрият макар и половината от нашите болници. За да бъдат извършени реални реформи трябват политици с държавническо мислене и политически суицидни наклонности.", коментира Хампарцумян.

Всяка промяна среща някаква съпротива. Според Хампарцумян бизнесът, хората, младите, всички групи трябва да са част от обществения натиск за осъществяване на реформи и промени.

„След всяка криза се пишат правила, които да предотвратят появата на същия вид криза, това е нормален процес“, отчете Хампарцумян.

Той обърна внимание на студентите, че трябва да се прави разлика в бизнес модела на чисто търговските банки, характерни за България, които събират депозити и отпускат кредити на граждани и фирми, и инвестиционните банки на запад, които правят по-рискови инвестиции не като кредитори, а като директни съакционери в различни бизнеси.

"От банките се очаква консервативно управление на парите на техните депозанти. Ние няма как да сме по-добре от нашите клиенти. Добрите клиенти са ключови за устойчивия бизнес на всяка банка. Същността на нашия бизнес е купуване и продаване на доверие", поясни Левон Хампарцумян.

Ако нямаше банки вероятно тяхната ниша щеше да бъде запълнена от някаква различна система, която обаче може да се окаже много по-скъпа и неефективна.

Хампарцумян припомни, че в началото на прехода, когато не е имало добре развита банкова система у нас, финансово посредничество се е извършвало в чейндж бюра, сенчести заложни къщи и т.н.

„Алтернатива на банките сигурно могат да бъдат и богат вуйчо, лихвар или богат съпруг, съпруга, но сами разбирате, че това не са устойчиви бизнес модели“, допълни Хампарцумян.

Според него ниските данъци у нас са мит, тъй като имаме и много скрити административни и други косвени данъци.

Например образованието ни е безплатно, но ако човек иска детето му да учи на добро място, да има качествено образование, плаща допълнително; ако иска сигурност, охранителните фирми са по-големи от армията; ако иска качествено здравеопазване също трябва да си плати, тъй като безплатното не му върши работа. Имаме и корупционен данък, който прави системите неефективни.

„Корупция има навсякъде в света. Много е важно да се намали корупционният потенциал на процесите, за да няма стимули да се влиза в такива схеми. Електронното правителство би било от полза за един по-прозрачен модел на управление“, смята банкерът.

„Тегленето на кредит означава да вземате от бъдещите си доходи. Ако имате увереност в тези доходи и ясни планове как да ги постигате, значи спокойно можете да вземете кредит. Много е важно да имате ясна цел за какво ще се използва кредита и как да го изплащате“, поясни Левон Хампарцумян, отговаряйки на въпроси на студенти.

Вижте повече за Левон Хампарцумян в клуб „Богати българи“:

Коментари 18
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

18 коментара
 
Разговор между блондинки: - Чух, че пак са те скъсали на шофьорския изпит. Какво се случи? - Еми наближаваме кръгово движение и виждам знак "30",…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 13 минути

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 21 минути

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 1 час

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 1 час

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Свят Преди 2 часа

Районът е отцепен и се води разследване

Сеул: Русия е доставила противовъздушни ракети на Северна Корея в замяна на нейни войски

Сеул: Русия е доставила противовъздушни ракети на Северна Корея в замяна на нейни войски

Свят Преди 2 часа

Това обяви високопоставен южнокорейски представител

Ч.Р.Д, Скарлет! Чаровната актриса навършва 40 години днес

Ч.Р.Д, Скарлет! Чаровната актриса навършва 40 години днес

Любопитно Преди 2 часа

Най-касовата актриса на всички времена празнува юбилея си заедно със своя брат близнак

<p>Русия принуждавала украинци да даряват кръв</p>

Русия принуждавала украинци на даряват кръв за руски войници

Свят Преди 2 часа

Това се случвало в окупираните от руската армия територии

,

Защо астронавтите остаряват по-бързо в Космоса

Любопитно Преди 2 часа

При липса на гравитация телесните течности, като кръв и лимфа, се изместват към главата

<p>Орбан покани Нетаняху, обеща да не го арестува</p>

Орбан към Нетаняху: Заповедта за арест на МНС няма да бъде изпълнена

Свят Преди 2 часа

Измежду страните от ЕС Унгария и Чехия решително подкрепят Израел

Борисов категоричен: Няма да оттегля кандидатурата на Рая Назарян

Борисов категоричен: Няма да оттегля кандидатурата на Рая Назарян

България Преди 2 часа

Той отговори на Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ, която посочи, че първата политическа сила не е направила нищо досега, за да сформира мнозинство

Тувалу

Правителството на Тувалу прави дигитално копие на страната

Свят Преди 2 часа

Изправени пред такава екзистенциална заплаха, какво бихте направили?

Голям клон се стовари върху кола на прохода „Петрохан”

Голям клон се стовари върху кола на прохода „Петрохан”

България Преди 2 часа

Шофьорът на автомобила не е пострадал