Н е е обсъждано изпращането в страната ни на АУАКС (airborne warning and control system - система за въздушно предупреждение и управление - бел.ред) и 1000 войници. В публикациите са посочени цифри и факти, които не се базират на дискусиите и взетите решения до момента, заявява военният министър Николай Ненчев, цитиран от пресцентъра на ведомството си.
Ненчев участва в срещата министрите на отбраната на НАТО в Брюскел, която продължава и днес.
Вчера генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че
НАТО възнамерява да „разшири присъствието на своите ударни сили, въздушното и морското патрулиране, както и провеждането на учения“.
Без да навлиза в конкретни цифри, Столтенберг посочи, че в Източна Европа на ротационен принцип ще бъдат разположени допълнително от 2000 до 4000 военнослужещи.
По-рано британският The Telegraph посочи, че германски, британски и американски военни може да бъдат разположени в Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния и България, като вероятно във всяка страна ще има между 500 и 1000 войници, както и бойна техника.
Заявленията на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг пред пресата, както и дискусиите в рамките на Алианса, бяха свързани с възможностите за повишаване на сигурността в Източна Европа, уточняват от българското военно министерство.
Широко известен факт e, че на срещата на Върха на НАТО в Уелс през 2014 г.
бяха взети решения, насочени към гарантиране сигурността на съюзниците. След ескалацията на военните действия в Сирия, НАТО откликна позитивно на молбата на Турция за засилване на мерките за гарантиране на сигурността й, в т.ч. и чрез използване на АУАКС, сочи още съобщението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!