Н ад 2,3 млрд. лв. ще са нужни до 2020 г. за изпълнение на поетите ангажименти за участие в отбраната на страната, НАТО и ЕС, съобщават от Министерството на отбраната.
До 2020 г., когато ще бъде най-голямото натоварване, ще са необходими от 100 до 290 млн. лв. годишно.
По данни на военни експерти
за последните 10 години у нас са инвестирани около 1,7 млрд. лв. в преоборудване на армията и модернизация на въоръжените сили.
Годишното производство на отбранителната индустрия у нас представлява едва около 0,5 % от относителния дял на промишлеността в БВП, с реализирани приходи над 400 млн. лв., от които над 250 млн. лв. от износ на български отбранителни продукти, се отчита в доклад за състоянието на българската отбранителна индустрия.
На практика тя продължава да е със сравнително слабо участие в създаването и доставката на отбранителни продукти за националната сигурност и отбрана, съпоставено със страните членки на ЕС и НАТО.
В отрасъла са заети над 15 хил. работници и служители, а почти всички приходи продължават идват от износа на военна продукция и продажбите на продукция за гражданския сектор в страната и чужбина.
Докладът на Стокхолмският институт за изследване на мира, оповестен преди дни отчита, че в реално изражение
продажбите на оръжие в света са се увеличили с около 30% за последните десет години.
За 2012 г. продажбите на оръжие в световен мащаб или военни услуги от първите 100 компании в света надхвърлят 395 млрд. долара.
В първите 100 компании, които са лидери по търговия с оръжие, попадат 42 фирми от САЩ и 30 от Западна Европа. Анализът не включва оръжейни компании от Китай поради липса на данни.
Отчита се също, че шестте руски компании, които попадат в елитните Топ 100, продължават да поддържат високи нива на износ на оръжие благодарение на обществените поръчки и нарастващите продажби на вътрешния пазар, като в реално изражение те отчитат ръст от 28%.
Според д-р Сам Фрийман, директор на "Програма оръжейно производство" в Стокхолмския институт за мира, въпреки ръста, който отбелязва Русия обаче, там секторът страда от остаряло оборудване, неефективна организация, корупция и тези фактори ще ограничават способността на страната да се конкурира със Запада в търговията с оръжие в бъдеще.
За пръв път в Топ 100 се появява фирма от Украйна с оборот от 1,4 млрд. долара.
За поредна година номер едно в света е американската компания "Локхийд Мартин" с оборот от 36 млрд. долара.
На втора позиция е "Боинг" с оборот от 27,6 млрд. долара, на трета – британската "Бае Системс" с 26,8 млрд. долара.
Четвърта и пета позиция са за американските компании "Рейтън" (22,5 млрд. долара) и "Дженеръл Динамикс" (20,9 млрд. долара).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!