Като "бедствена" определи ситуацията с българските медии директорът на брюкселския клон на организацията "Репортери без граници" Оливие Базил в интервю за БНР.
Вчера организацията "Репортери без граници" оповести годишния си доклад за свободата на словото по света, според който България е слязла от 80-то място през 2011 г. на 87-то през миналата година.
По думите на Базил мнението му за българските медии е формирано и от разговори с български журналисти.
Ситуациятията със свободата на словото в България е изключително лоша от няколко години, заяви той.
По думите на Базил подобно е положението в Гърция и в Унгария.
В България нещата са все така лоши, както и през миналата година, по едни и същи причини, добави той.
"Фактът, че тя слиза с няколко пункта надолу, се дължи на това, че за първи път в интернет пространството има опит за контрол върху няколко сайта, като например "Биволъ", който бе предприел едно банково разследване", казва Базил.
В същото време в българското интернет пространство намират убежище такива журналисти, които не могат да упражняват професията си в традиционните медии, добавя той.
Голяма част от тях са в ръцете на сивата икономика, чието влияние се увеличи през последните години заради икономическата криза, смята Базил.
По думите му компаниите в сивия сектор са единствените, които могат да купуват и притежават медии и да определят редакционната им политика.
Той обаче отказа да назове конкретни имена и напомни, че класацията за свободата на медиите се изготвя въз основа на анкети, журналисти, преподаватели и организации в съответната страна.
По думите му има и големи проблеми във функционирането на рекламния пазар в страната заради факта, че е много трудно да се разбере кой притежава медиите.
Базил призна, че като цяло икономическият журналистически модел в Европа запада, но констатира, че положението в България и Гърция е най-лошо
"Аз лично съм бил три пъти в България, познавам хора, на които имам доверие, и те ми казват: "Ако проговоря, си затварям пазара". И мисля, че това трябва да бъде разбрано за един изключително сложен пазар за журналистите, какъвто е българският.
Много журналисти работят без договори, при изключително сложни икономически условия и където е изключително трудно да се намери работа. И днес в България има журналисти, които са в черния списък не защото са лоши - тъкмо обратното, а защото са станали „опасни”.
Журналистите ми казват: "Искам да продължа да работя, да упражнявам професията си, да защитавам семейството си, да плащам сметките си, но ви го казвам, за да разберете в каква страна се развивам"", заяви още Базил пред националното радио.
Базил коментира и положението в обществените медии, като посочи, че има въпроси за начина, по който става номинирането на генералните директори.
По думите му друг важен въпрос, който стои и за други европейски страни, в т.ч. и за Франция - номинирането на генералните директори или по-точно начинът, по който това се прави.
Въпросът е най-вече как се прави това, какъв е процесът, на кого се дължат тези номинации и как те се отразяват на редакционната политика на тези медии, коментира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!