"Ще го изкормя, ще го удуша със собствените му черва", изригнал бизнесменът Гриша Ганчев по адрес на директора на Националната агенция за приходите (НАП) Красимир Стефанов, пише "24 часа".
Според разследващите Стефанов не е чул с ушите си заплахата. Тя обаче му била надлежно предадена от трети човек ден по-късно.
На разпита вчера Ганчев не се е признал за виновен, но дал обяснения. Казал, че е имал друго предвид и че е говорил за друг човек, а не за Стефанов.
Няма какво да коментирам, явно съм най-големият престъпник в държавата, заявил Ганчев по телефона за "24 часа".
"Колкото до паричната гаранция, наистина съм голям престъпник. Хамстера с 14 отвличания го пуснаха с 10 000 лева, значи аз съм по-зловещ. Това е положението", каза Ганчев, на когото бе наложена гаранция от 500 хил. лв.
Училището ни произвежда посредственост, смята "Труд". Българското училище обучава малък елитарен кръг от деца и широка посредствена маса.
Това стана ясно вчера на първия Съвет по образование и наука към президента Росен Плевнелиев. Учениците не се справят с овладяването на българския език, математиката и информационните технологии.
Младите хора у нас излизат най-късно на пазара на труда - на 22 години, докато в Европа тази възраст е 20. Работната сила в страната е 12,4% с начално образование, 60,5% със средно, а 27,1 % с висше.
Образователните институции у нас са неконкурентноспособни, а науката ни е в критичния минимум на преживяването си, са част от основните изводи за състоянието на просветата и науката у нас.
Хората и регионите обедняват въпреки еврофондовете, пише "Сега". Въпреки наливането на милиарди от еврофондовете България продължава да изостава по основни показатели в развитието си.
Рискът от бедност и безработицата са прекалено високи и България трудно ще достигне заложените целеви нива за тях към края на 2013 г.
Нисък спрямо средноевропейския продължава да е и делът от БВП на глава от населението, а регионалните различия се задълбочават, вместо да намаляват. Това показва официален анализ за ролята на еврофондовете в изпълнението на дългосрочните цели за развитие на страната, залегнали в националната стратегическа референтна рамка 2007-2013.
Резултатите от оценката, изготвена от консорциум от 5 фирми по оперативна програма "Техническа помощ", бяха представени на публично обсъждане в Министерския съвет.
Най-сериозният ефект от еврофондовете е в областта на техническата инфраструктура, като в областта на транспорта договорените средства са чувствително над бюджетираните.
Най-сериозен проблем с процента на договорени спрямо заложени суми има в областта на научните изследвания, иновациите и предприемачеството, енергетиката, туризма.
Опитомено общество, коментира "Дума".
Има нещо дълбоко сбъркано в публикувания за обществено обсъждане проект на Стратегия за подкрепа на развитието на гражданските организации в България за периода 2012-2015 г.
Тя предвижда към премиера да се създаде поредният съвет, този път за развитие на гражданското общество(!). Независимо от дипломатичния изказ, че НПО-тата са партньор на властта, все пак основната им мисия е да са коректив на управлението, опонент, различното мнение, което властимащите трябва да чуват и да вземат под внимание.
Затова тревогата, че гражданските организации в момента нямат "отговорник" и поради това думата им не се чува, е фалшиво обяснение на опита да се насочи и постави в рамки обществената енергия в полза на властта.
Гражданското общество не се нуждае от отговорник, а от носители.
Властта обрича България на лош европейски доклад през юли, коментира "Сега". Управляващите са наясно, че им трябва на всяка цена положителен политически доклад от Еврокомисията по глава "Правосъдие и вътрешни работи".
Затова депутатите на ГЕРБ работиха денонощно, за да приемат изцяло нов закон за отнемане на имущество, придобито от незаконна дейност. Нищо, че същите народни представители преди една година изиграха невероятно театро, за да не гласуват такъв закон. И твърдяха, че той грубо нарушава човешките права.
Властта се опита да се подмаже на Брюксел и с ареста на 32-ма митничари от Капитан Андреево - цяла смяна, обвинена, че е прибирала по 14-15 000 лв. дневно от рушвети.
Но остана въпросът как след като има железни доказателства за всички, изведнъж в ареста останаха само четирима, а обвинените са само осем?
В графата "червени точки" за пред Брюксел може да бъде поставена и "захарната" операция на МВР и финансовото министерство, при която беше вкарано в ареста цялото оперативно ръководство на "Литекс комерс".
Тя бе направена точно докато евроекспертите, които ще пишат юлския доклад, бяха в България. Важно е да се отбележи, че въпреки усилията и рекламните операции тепърва ще трябва да се оценява какво е свършено и какво не.
Помощта да ходи при хората, а не те при нея, съветва в интервю за "Стандарт" българският еврокомисар Кристалина Георгиева. Според нея това, което като приоритет трябва да се направи, е да се помогне на най-пострадалите от земетресението, но и на всички засегнати.
Хората в района на Перник не са богати, има и много безработица и трябва програмата, която правителството изпълнява да помогне на целия регион. Така хората ще почувстват подкрепа в този момент, който за тях е тежък - икономически и психологически.
В селските райони, с повече възрастни хора, помощта трябва да отива при тях, а не хората да ходят да търсят помощта.
"Обсъждахме с министър Томислав Дончев дали е възможно да се пренасочи финансиране от съществуващите еврофондове за социална програма, ориентирана към този регион.
Така едновременно ще се ликвидират щетите и ще се стимулират и заетостта, и малките строителни фирми", смята Георгиева.
Леви, десни или кафяви, коментира в "Труд" социологът Кольо Колев изследване на "Медиана". Като надникнеш под червената или синя новоевропейска тога, най-често ще откриеш вмирисаните на шаяк кафяви ризи и мундири.
Ето как една огромна маса от българите вижда обществото, в което живеем сега, и света, за който си мечтае. Без всякакво съмнение, ние живеем в едно много гадно, противно, нечестно, мутро-комунистическо общество.
Истинското общество ще рече да се вземат парите, колите и жените на богатите, да се увеличат поне двойно заплатите и пенсиите, да се ликвидират такива безобразия като безработица, мизерия и материално неравенство.
Това е, което мечтае огромната маса от избирателите в България - "истинска" власт. Проблемът е, че подобна власт е невъзможна. Че политиката се основава на икономическата логика, на логиката на икономическата система.
Възниква въпросът - как да се харесаш на все по-кафеникавите народни маси, които искат невъзможното? У нас управляващите залагат на оглавяването на кафявото, а не на противопоставянето - яростна богатомразка реторика, мачкане на малкия и средния бизнес, размахване на пистолети и демонстрация на любимия на масите железен юмрук.
Правим нова партия, не е дубликат на ДПС, обявява в интервю за "24 часа" независимият депутат Касим Дал. До януари 2010 г. той бе заместник-председател на ДПС.
След изключването създаде фондация "Свобода и достойнство". Дал посочва, че в България начинът да правиш политика и да участваш на избори е един.
"Затова в най-скоро време ще учредим нова партия. Направили сме график по регионите, вървят семинари. И след този "първи кръг" ще решим датата на създаването й. Очертава се да бъде есента", казва Дал.
"Ние правим нещо ново, уверява той. Ще бъде партия за всички граждани. Ще държим най-вече при нас да идват чисти хора. Лъжци и агенти при нас - не", заявява Дал.
Борисов търси подкрепа в парламента, за да заобиколи закон, съобщава "Сега". Премиерът Бойко Борисов изненадващо поиска вчера опозицията да го подкрепи в опита му да заобиколи закона за обществените поръчки при ремонтирането на разрушените от земетресението, наводненията и свлачищата пътища и мостове в страната.
Абсурдната му идея партиите да посочат коя фирма да ремонтира вероятно ще бъде реализирана като неотложни дейности при бедствия и аварии, за които не се изисква конкурс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!