"България на прага на революция?", пише днес румънският вестник "Евениментул зилей", цитирайки аналитичен материал на автора Александър Андреев, публикуван от Дойче веле.
Само десет седмици след парламентарните избори в България ситуацията стана изключително напрегната, а насилието от последните дни придаде ново измерение на протестите, като се има предвид, че проливането на кръв беше предварително програмирано, пише авторът.
Вестник "Адевърул" също се спира на ситуацията в България в рубриката си "Форин полиси Румъния". Българските протестиращи оспорват не само административния провал на посткомунистическата политическа класа, но дори и базисни принципи на либералната демокрация и на свободната икономика.
Българското правителство подаде оставка през февруари под натиска на големи улични протести, но предсрочните избори през май не доведоха на власт нови политически фигури или идеи - блокажът остава, както и големите въпроси, коментира изданието.
Под заглавие "Среднощни сблъсъци пред Парламента" варшавският "Газета виборча" описва блокадата на парламента в София през нощта срещу сряда, при която демонстрантите в продължение на часове не разрешаваха на намиращите се в сградата депутати и министри да я напуснат.
Вестникът подчертава, че българската полиция не е съобщила броя на протестиращите и че националната и частни телевизии са предавали на живо развоя на събитията.
"Газета виборча" привежда мнението на вътрешния министър Цветлин Йовчев, че сред демонстрантите е имало провокатори, които са се стремили да засилят напрежението.
Полското издание цитира и изявлението на министъра на финансите Петър Чобанов, който бил в сградата заради обсъждане на промени в бюджета, че правителството няма намерение на подава оставка, както искат демонстрантите.
Антиправителствените демонстрации в България започнаха на 14 юни като спонтанен протест срещу избирането на един спорен политик и медиен магнат за шеф на агенцията за национална сигурност.
Въпреки че неговото назначение беше отменено, протестите продължиха с искане за незабавна оставка на кабинета, предсрочни избори и отстраняване на олигарсите от властта, пише варшавският вестник.
Под заглавие "Корупцията поглъща България" полският вестник "Жечпосполита" информира и коментира последните събития в нашата страна, включително среднощната блокада на парламента и сблъсъците между демонстранти и полиция.
Продължаващите шест седмици антиправителствени протести в българските градове придобиха и европейски измерения, отбелязва варшавският вестник.
Един ден демонстрантите издигнаха пред посолството на Германия в София бутафорна Берлинска стена, за да привлекат вниманието на Европа към лошото състояние на политиката и икономиката в България.
Освен това при посещението си в София еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг заяви, че е много впечатлена от силния стремеж на гражданите на България за извършване на промени, от тяхната борба за демокрация и против корупцията, пише "Жечпосполита" и припомня, че преди това безпокойство от ситуацията в България изразиха в общо изявление посланиците на Франция и Германия.
Проблемите между София и Брюксел не са новост, отбелязва полският вестник. От години докладите на ЕС за България регистрират изключително ниските стандарти при спазването на закона, обвързването на политици с престъпни организации, корупцията и трагичната икономическа политика.
Следващият доклад, който трябва да бъде представен до края на годината, отново се очертава неблагоприятен за София.
Изданието проследява събитията у нас от началото на годината - февруарските протести, оставката на правителството на ГЕРБ, новите избори, съставянето на правителството на Пламен Орешарски, избирането на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, началото на протестите, назначаването на представители на ДПС за областни представители, решението на кабинета да намали с пет на сто цената на тока и да увеличи пенсиите и майчинските.
Мерките на правителството обаче не дадоха ефект, констатира вестникът и посочва, че шест седмици след създаването си то има одобрението на 25% от хората.
"Жечпосполита" цитира български анализатори, според един от които кабинетът на Орешарски не е способен да извърши значими реформи с хаотичните си действия.
Според други трябва да бъде създадено непартийно правителство от експерти, а нови избори при по-голяма избирателна активност биха променили донякъде политическата конфигурация в Парламента, но едва ли ще възвърнат доверието на българите към политическата класа.
В края на публикацията се посочва като пример влизането в парламента на Александър "Сали" Методиев, смятан от мнозина българи за "бос на циганската мафия".
Новото българско правителство дава постове на съмнителни хора и българите отказват да се примирят с това, сумира ситуацията в България братиславският "Сме".
Вестникът припомня, че протести през зимата свалиха предишното дясно правителство и доведоха до предсрочни избори, но два месеца след тези избори хората излязоха на улицата, за да поискат новото ляво правителство да се махне.
Изданието също описва развитието на събитията около сградата на Парламента в София, предшествани от 40 дни на редовни антиправителствени протести по централните улици на града.
През февруари по-бедните българи се обявиха срещу високите цени на електроенергията, а сега хора от средната класа и интелектуалци протестират срещу корупцията, организираната престъпност, непотизма, пише "Сме".
Главното искане в настоящите протести е за промяна в избирателния закон, защото на последните избори места в парламента спечелиха само четири партии, а 25% от гласовете отидоха нахалост, заключава словашкият вестник.
Гневни българи обкръжиха Парламента, полицията освободи депутатите, озаглавява информацията си пражкият всекидневник "Лидове новини".
В материала също се изреждат в последователност събитията от вторник вечерта до сряда рано сутринта по жълтите павета в София.
Чешкият вестник подчертава, че по време на блокадата в социалните мрежи се е обсъждало предимно това защо нито един член на правителствената коалиция, лидерите на коалиционните партии или премиерът Пламен Орешарски не е направил публично изявление.
А намиращите се вътре в сградата депутати и министри отказваха да говорят пред медиите, пише "Лидове новини", като отбелязва среднощния призив на президента Росен Плевнелиев към демонстранти и полицаи да проявят сдържаност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!