Лекарите не дават прогнози за сиамските близнаци от Сливен
Източник: Thinkstock\Guliver

Л екарите не се ангажират с прогнози за двете сиамски близначета, родени от 14-годишна ромка. Тя живеела с мъж, който ѝ е втори братовчед. 

Без мозък, бял и черен дроб е единият от сиамските близнаци, които бяха родени в Сливен на 22 август от 14-годишна ромка. “Бебето е живо, но по никакъв начин не може да води самостоятелно съществуване. Не може да се говори за пълноценен плод при липса на мозъчна дейност. Има и тежки външни малформации. Момченцето диша с органите на братчето си”, коментира зам.-директорът по лечебната част на пловдивската университетска болница “Св. Георги” доц. д-р Марин Атанасов, предаде "24 часа".

Сиамските близначета момченца се родиха в Сливен на 22 август и веднага са били преместени в Детска хирургия на пловдивската УМБАЛ „Свети Георги“, където лекарите се борят за живота им. Това е първо раждане за майката – 14-годишно момиче. Бременността е протекла тежко, с високо кръвно налягане. Тя е родила преждевременно. Едното бебе е доста недоразвито, за сметка на другото, което е с налични видими малформации и аномалии. Родителите са втори братовчеди. Малолетната майка живее на семейни начала с бащата на децата в ромската махала. Според директора на болницата в Сливен д-р Васислав Петров раждане на сиамски близнаци в България не е имало повече от век.

Сиамските близнаци Богдан и Янко са транспортирани в Пловдив на следващия ден след появата им на бял свят. Тъй като са недоносени – тежат общо 3,6 кг, са поставени в кувьоз.

Намират се в интензивното отделение на Клиниката по детска хирургия на “Св. Георги”, където са под 24-часово наблюдение. Децата са свързани в областта на таза и са с общ пръстен възел, пикочен мехур и полов орган. Хранят се чрез сонда. В момента им се правят подробни образни изследвания.

Лекарите се събират вече на два консилиума, за да решат какви действия да предприемат.

Водят консултации и с републикански специалисти по неонатология и детска хирургия. Усилията на медиците са насочени към спасяване на по-развитото от бебетата чрез разделянето им по оперативен път. “Второто бебе също е с доста тежка патология. Рано е да се каже какви са неговите шансове.

Световният опит сочи, че успешен изход за функциониращия близнак има в не повече от 25 – 30% от случаите”,

уточни доц. Атанасов.

По думите му става въпрос за изключително рядка патология, срещана по-често в африканските държави. В страните с развита медицина и здравеопазване сиамските близнаци се хващали още във вътреутробното им развитие, а бременността се прекъсвала.

От сливенската болница “Д-р Иван Селимински”, където са родени Богдан и Янко, твърдят, че майката Мария Янкова е била проследявана от гинеколог.

Правен ѝ е ехограф по време на бременността.

На него се видяло, че бебетата са 2, но не и че са сиамци. Самата Мария също има сестра близначка.

Седмокласничката е заченала от втория си братовчед, който е на 20 г. Близките им забранявали да се виждат, но не успели да им попречат. “Двамата разбраха късно, че са роднини”, твърди майката на Мария. Тя е убедена, че кръвосмесителната връзка е причина дъщеря ѝ да бъде сполетяна от тази беда. Момичето е страдало от високо кръвно налягане при бременността си. В 8-ия месец е постъпило за спешно секцио в МБАЛ “Иван Селимински”.

- Скъпа, твоето "няма какво да облека!" вече няма къде да го прибираме.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вашингтон засили санкциите срещу руската финансова система

Вашингтон засили санкциите срещу руската финансова система

Свят Преди 44 минути

Това означава, че руските банки няма да имат достъп до американската платежна система за големи трансакции, свързани с енергетиката

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 1 час

Основателят на общежителното монашество в Западна Европа се родил в около 480 г. в град Нурсия (сега Норча), Италия

Ядрените преговори в Пекин: Какво следва за Иран

Ядрените преговори в Пекин: Какво следва за Иран

Свят Преди 1 час

Иранският президент заяви, че няма да преговаря със САЩ, докато е "заплашван"

Куриозен случай на летището - откриха жива костенурка в панталона на мъж

Куриозен случай на летището - откриха жива костенурка в панталона на мъж

Свят Преди 1 час

Костенурката била конфискувана и не е ясно дали е била домашен любимец на мъжа или защо я е носил в панталона си

Задушава ли Тръмп икономиката на САЩ?

Задушава ли Тръмп икономиката на САЩ?

Свят Преди 2 часа

По време на предизборната кампания Доналд Тръмп обещаваше, че ще доведе до бум американската икономика

istock

На колко дни платен отпуск имаме право, ако работим на 4 часа?

България Преди 2 часа

Как се изчислява трудовият стаж при непълно работно време

Владимир Путин

14 март: Владимир Путин, граф Цепелин и Айнщайн

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

OpenAI поиска САЩ да забранят китайски конкурент

OpenAI поиска САЩ да забранят китайски конкурент

Технологии Преди 2 часа

Компанията предлага и алгоритмите да имат достъп до платено съдържание

Ресорната комисия прие на второ четене бюджета

Ресорната комисия прие на второ четене бюджета

България Преди 9 часа

Близо 38 000 поправки в закона, подготвени от "Възраждане", отпаднаха

Зеленски: Путин се подготвя да откаже на Тръмп

Зеленски: Путин се подготвя да откаже на Тръмп

Свят Преди 10 часа

Зеленски: Поредната руска манипулация

Мицкоски с нов ултиматум към България

Мицкоски с нов ултиматум към България

Свят Преди 10 часа

Мицкоски: Нямам намерение да целувам химикалки, да се усмихвам, докато ме обиждат, унижават и омаловажават

Тръмп: Ако Путин не се съгласи, това ще бъде много разочароващ момент за света

Тръмп: Ако Путин не се съгласи, това ще бъде много разочароващ момент за света

Свят Преди 10 часа

Тръмп заяви пред Рюте, че САЩ ще анексират на Гренландия

Полицията издирва жена от Бургас

Полицията издирва жена от Бургас

България Преди 11 часа

Тя е изчезнала на 10 март

Запечатаха офиса на асистент на български евродепутати

Запечатаха офиса на асистент на български евродепутати

Свят Преди 11 часа

Днес полицията обискира 21 адреса в Брюксел, Фландрия, Валония и Португалия

Русия въведе нови санкции срещу Европейския съюз

Русия въведе нови санкции срещу Европейския съюз

Свят Преди 11 часа

Списъкът включва и представители на европейски структури и държавни органи

ЦИК обяви имената на новите депутати

ЦИК обяви имената на новите депутати

България Преди 12 часа

Ето какво ще е разпределението на силите в парламента