Б ългария е на едно от първите места в Европа по разнообразие на животински видове. Причината за това е разнообразната естествена среда, необходими за съществуването на много от тях.
Най-много животински видове могат да се срещнат на местообитания, разположени в границите на трите национални парка “Пирин”, “Рила” , “Централен Балкан” и съществуващите в страната резервати.
За жалост обаче, все повече стават застрашените видове, описани в Червената книга 0 списък със застрашени, изчезващи и изчезнали биологични видове, живеещи на територията.
Човешката намеса в природата, променящата се екосистема, бракониерството и палежите са част от причините за изчезващите видове.
В списъка със защитени животни в България е етруската земеровка – това е един от най-дребните бозайници в света. Дълъг е едва 4 см и тежи около 4 грама. Причината за изчезването му са пестицидите и интензивното селско стопанство.
Пъстрият и степен пор е сред най-редките бозайници в България. Тези животинки са много интелигентни и са „напаст“ за човека, заради щетите, които нанасят. Бракониерството е друга причина за намалената им популация.
Сладките лалугери също попадат в тъжния списък. Тези животинки живеят на колонии и са много социални, а през зимата спят зимен сън. Паленето на стърнища е сред основните причини за изчезването им.
Прилепите са едни от най-древните бозайници, а България е една от страните в Европа с най-много видове прилепи – около 30.
В листата попадат и видрите. Тези удивителни бозайници са застрашени в цял свят. Живеят край реките и изчезването им се дължи на замърсените води, избиването от рибарите и бракониерството.
У нас са застрашени и някои пернати – лешоядите, гугутките, ливадният дърдавец, ловният сокол и царският орел. Научете повече за тези видове във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!