Б ългария и Румъния оттеглят възраженията си срещу споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Канада. Днес София и Букурещ получиха писмени уверения, че канадските визи за български и румънски граждани ще отпаднат от 1 декември 2017 г. Това съобщи премиерът Бойко Борисов пред журналисти в Брюксел, където участва в заседание на Европейския съвет. Вижте във видеото какво каза той при пристигането си в белгийската столица.
Вижте протеста срещу подписването на СЕТА в нашата галерия
„Цяла нощ работихме, Европейската комисия и ние, заедно с румънския президент, получихме надлежни писмени потвърждения, ние и Комисията, че до 1 декември 2017 г. визовият режим с Канада ще отпадне за български граждани”, посочи Борисов.
„С румънския президент решихме да подкрепим, както всички останали страни в ЕС”, добави Борисов.
Така белгийската провинция Валония остава единственият противник на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA).
Канада въвежда визови облекчения за български граждани
Юнкер към България: Даваме ви джипове, гласувайте сделката с Канада
Уверение: Скоро няма да ни трябват визи за Канада
Преговорите между представители на ЕС и лидера на провинциалния парламент Пол Магнет завършиха без постигане на компромис късно снощи. Днес сутринта те бяха подновени, този път между Магнет и канадския министър на търговията Кристия Фрийланд.
„Вече става прецедент и е опасно за Европа, защото така стана за Шенген - една страна спря България и Румъния, сега други спират еди какво си, това ще стане мода и е много опасно за ЕС. Цялото ми уважение към всяка управа, с всичките конституционни особености във всяка държава, но някак си не звучи добре. Видяхте, в Холандия спряха Украйна за безвизов режим. Всички какво ли не направихме за Украйна - скарахме се с Русия, санкции наложихме. Изведнъж, когато трябва да им се даде път за Европа, нямат визи”, коментира Борисов.
„България и Канада имат прекрасни географски, исторически, природни чудеса, за туризма това е добре, както и за бизнеса и за онези, които са хора на света”, добави премиерът.
Той поясни, че вече има ясни гаранции от Европейската комисия и от Съвета на Европа, че падането на визите за българи и румънци е незаобиколим фактор в търговското споразумение.
„Силата на ЕС е в единството. Снощи, когато всички предварително осъждаха това, което се случва в Алепо, Мосул, убийствата на невинни хора, че гинат непрекъснато жени и деца, излязохме с обща позиция - че санкциите (срещу Русия - бел. кор.) са последна крачка. Всички се обединихме, че с Русия трябва да се проведе диалог, за радост спряха за денонощие ударите, да седнат на масата за преговори и да се разберат - войната трябва да спре. Всички решихме, че с един жест, с добро, санкциите към минските споразумения, докато не се спазват, остават, а за нови санкции ще говорим, едва ако продължат всички бомбардировки, които носят убийства. Затова истински се надявам, че дипломатите ще продължат много активно да работят”, подчерта Борисов.
Междувременно президентът на Румъния Клаус Йоханис потвърди, че Букурещ вече не блокира споразумението за свободна търговия с Канада.
„Ние постигнахме споразумение с Канада, разумно и за двете страни. Румъния повече няма никакви възражения срещу търговската сделка с Канада“, каза Йоханес в Брюксел.
„Настоявам, че се нуждаем от това търговско споразумение с Канада. То е най-доброто, което някога сме сключвали“, заяви от своя страна президентът на Европейската комисия Жанк-Клод Юнкер.
Вчера председателят на Европейския съвет Доналд Туск предупреди, че договорът с Канада „може да бъде нашето последно споразумение за свободна търговия, ако не сме способни да убедим хората, че преговаряме, за да защитим техните интереси“.
Пол Магнет обаче има редица възражения срещу CETA и настоява насроченото за следващата седмица официално подписване да бъде отложено.
Така срещата на високо равнище на ЕС днес не постигна договореност по споразумението за свободна търговия с Канада. Това съобщи председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
„Искам да напомня на нашите румънски и български приятели, че либерализацията на визовия режим няма да се случи без подписването на СЕТА”, подчерта пък Юнкер.
Президентът на Европейската комисия изрази разочарование от липсата на резултат от срещата на високо равнище и заяви, че е „изненадан, че никой не се обявява против споразуменията за свободна търговия с Виетнам и Китай, но се противопоставя на споразуменията за свободна търговия с Канада и САЩ”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!