Бг гария има толкова много още какво да включи в списъка на ЮНЕСКО (unesco.org) за нематериалното културно наследство, заяви генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова.
Тя участва в откритата днес в НДК Осма конференция на министрите на културата по въпросите на културното наследство в Югоизточна Европа (ЮИЕ).
Към момента България има само два обекта, включени в списъка на световното нематериално културно наследство -
Бистришките баби и Нестинарството,
но Бокова изрази надежда страната ни да подаде кандидатурите и за други обекти, както от материалното, така и от нематериалното културно наследство.
"България наистина се превръща в лидер в региона, а и в по-голям мащаб в областта на опазването на традицията на фолклора и на нематериалното културно наследство. В този глобален и толкова обвързан свят, един от най-важните въпроси е въпроса за идентичността. Хората не бива да губят своята идентичност, своята култура, своята традиция, иначе светът ще стане много скучен и еднообразен и всички ще загубим.
Много от традициите в Югоизточна Европа са общи, но имат различни варианти. Мисля, че този регион може да даде добър пример за останалите по какъв начин културата трябва да сближава, а не да разделя народите и хората", убедена е Бокова.
"Би могло да се направи разширение на Казанлъшката гробница, да се включат някои от останалите открити гробници. Знам, че се работи по евентуалното включване на "Магурата" и мисля, че това е напълно възможно да стане. Белоградчишките скали също биха могли да бъдат включени", коментира тя.
България може да помисли много сериозно и за един смесен паметник на културата, който има и природна и културна значимост
и се надявам това да стане по време на моя мандат, смята Бокова.
"ЮНЕСКО насърчава сътрудничеството между съседните държави да включват трансгранични паметници. Сърбия, Босна и Херцеговина и Черно гора работят по включване на карстови пластове като природен паметник на културата", отбеляза тя.
"На фона на трудностите в икономическото развитие и по-забавения икономически растеж, културните индустрии се развиват най-бързо. Ние искаме да подкрепим тази тенденция. Една нова форма на икономика се заражда в света. Тя е свързана с дизайна, производството на филми, фестивалите, културния туризъм и това е нещо, което аз много силно искам да подкрепя в региона на Югоизточна Европа", каза още генералният директор на ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО ще организира няколко културни събития на мостове в ЮИЕ. Първото ще бъде на 24-25 ноември на моста в Одрин, Турция. Този акцент върху моста е символ на мощно обединение, обясни Бокова.
Според нея все повече политически лидери разбират, че културата означава повече работни места и развитие и това трябва да играе основна роля в Европа.
Министърът на културата Вежди Рашидов отбеляза, че от май т.г.
България е единствената в Европа страна, където ЮНЕСКО има регионален център за нематериално културно наследство.
Ние се чувстваме горди от това, но и много отговорни, защото е една много важна мисия. Този регион е наследник на много култура, народи, по чиито земи има много традиции и културни ценности и смятаме, че ЮНЕСКО е един път, по който ние заедно трябва да вървим, каза Вежди Рашидов.
Конференцията ще завърши с приемането на съвместна декларация на министрите на културата в Югоизточна Европа за нематериалното културно наследство и устойчивото развитие.
От 2004 г. досега домакини на конференциите за културното наследство са били Мостар в Босна и Херцеговина, Венеция, Охрид, Задар в Хърватия, Букурещ, Подгорица и Белград.
ЮНЕСКО може да защити още български обекти
Сега България има включени в списъка на световното нематериално културно наследство Бистришките баби и Нестинарството, но може да подаде кандидатурите и за други обекти - и материални, и нематериални
25 октомври 2012, 14:12
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!