Б лизо 5000 души, представители на Секционни избирателни комисии (СИК), от снощи са затворени в зала „Арена Армеец“, където се помещава ОИК – София. Сред тях имаше припаднали, няколко души бяха откарани в болница.
Вицепремиерът Томислав Дончев, който отговаря за координацията на изборите, обобщи, че са прегледани 36 лица, 7 са хоспитализирани, сред които
има случай на хипертонична криза, спонтанен аборт, комоцио и други подобни.
Седем екипа на Спешна помощ са разположени пред зала „Арена Армеец“, каза той.
От пресслужбата на Министерството на здравеопазването обаче съобщиха, че няма хоспитализирани сред чакащите да предадат протоколите. По-рано днес в столичната болница „Св. Анна“ бяха прегледани няколко души, които са имали нужда от медицинска помощ, се казва в съобщението.
По-късно медиите съобщиха, че още един мъж е колабирал и се е намесил екип за спешна медицинска помощ.
Междувременно председателите на СИК в залата скандираха
„Оставка” и „Убийци”.
Чували с бюлетини има навсякъде по пода на „Арена Армеец“. По някои от външните стени на залата е изписано SOS, „Заложници”, предаде репортер на Vesti.bg.
Ето и снимка на прозорците на залата, на които се виждат надписите. Те са наобратно, защото са изписани от вътрешната страна, но все пак се разчитат:
Анна Пелова - журналист и съпредседател на „Зелените“, пък е качила видео в социалната мрежа „Фейсбук“ рано сутринта, под което пише:
„Изборният репортаж от „Арена Армеец“, който няма да гледате по телевизията. Ето какво става с бюлетините ни след изборите. „Тук сме от един часа с номер над 400, а още обработват номер 261. Има над 1800 номера“, споделят председатели на СИК в 4.30 ч. сутринта. Четирима души припаднаха един след друг, но линейка няма. Хората освиркват обработващите протоколите, повечето от които не обработват. А всичко можеше да стане с един клик“:
Десислава Росенова, един от председателите в Секционна избирателна комисия на тазгодишните избори, сподели пред БГНЕС ужаса, с който се сблъскват всички членове и председатели на СИК при обработването на протоколите от местните избори.
„Трагедията тук е ужасна. Хората тук са изключително изнервени, даже имаше и сбивания. Има хора, които се опитват само да напуснат по някакъв начин, защото първо в европейска държава човек е ангажиран над 24 часа с труд и това е малко извън правилата.
Как е възможно на избори с три бюлетини, с три протокола да се сложат всички хора в едно единствено пространство в „Арена Армеец?”, попита Росенова.
„По тел. 112 ни свързаха със СДВР. Говорителката на СДВР явно ни предаде, че главният дежурен там не желае да разговаря с нас, няма значение, че ние сме го наели на работа, но той не желае да разговаря с хората от „Арена Армеец“. Той само пригласяше отстрани”, допълни огорчено Росенова.
Ето какво коментира oбщинският съветник на БСП в София Калоян Паргов:
Дълги опашки се извиха тази нощ пред зала „Арена Армеец“, разказа по-рано репортерът на Нова ТВ Надя Хамдан.
Боян Цветанов е първият, който е влязъл в сградата на ОИК, четири часа по-късно е и първият, който успява да си тръгне.
„Не ни пуснаха в продължение на един час, защото нямаше организация. Вътре беше батак. Нямаше номера дълго време. Стояхме на входа един час и 20 минути преди да излязат номерата и да влезем вътре”, разказа Боян Цветанов, председател на 128-ма подвижна избирателна секция в район Младост.
„Когато влязохме, пак трябваше да чакаме, защото системата не беше в ред”, добави той.
Ето какво разказва едно момче пред камерата на Vesti.bg:
От пресцентъра на Столична община пък не коментират инцидентите, но в официално съобщение се отбелязва, че до момента няма постъпили оплаквания за липсата на храна и напитки. Осигурени са вода, сандвичи, чай и кафе.
Междувременно
Министерският съвет призова ЦИК „да вземе решение, с което да позволи изборните книжа да бъдат запечатани и поставени под охрана, а гражданите да бъда освободени от ангажимента да чакат приемането им“.
Според правителството има възможност предоставянето и обработката на документите да се извършва поетапно, а ангажираните представители на ОИК да бъда викани последователно.
„Без да оспорва независимостта на Централната избирателна комисия, правителството призовава за отношение на хуманност и се ангажира с пълна подкрепа за предоставяне на необходимото съдействие, охрана на изборните книжа и грижа за хората”, се казва още в позицията.
ЦИК отхвърли предложението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!