„Зачестяват случаите на взривени бутилки, а почти всяка седмица има взрив от небрежност или неспазване на разпоредбите“, заяви председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор инж. Стефан Цанков.
Само за половин година случаите на взривили се бутилки вече са 22-ва. Има двама загинали и още петима тежко ранени.
Най-честите нарушения идват от бензиностанции, които си позволяват да пълнят битови бутилки на колонките за зареждане на автомобили. Това е абсолютно забранено, защото там често се препълват бутилките и при рязка температурна разлика се взривяват.
Подобни инциденти имало предимно в малките населени места, където няма пълначни станции и хората използват газ станциите, където и цената била по-ниска:
„Животът не струва 6 лева“, коментира инцидентите Стефан Цанков и апелира към потребителите да проявяват отговорност.
За да се предотвратят инциденти от контролния орган ще засилят проверките.
От началото на годината проверените газ станции са 1100. Запечатани са 11 автомобилни газостанции. В други 14 пълначни станции са открити несъответствия.
Ето и съветите за безопасност:
Да се купуват технически изправни газови бутилки, което се обозначава с година и месец на преминалия технически преглед на табелката
Бутилката да няма външна видима корозия и деформации
Бутилката да се проверява периодично при специализираните органи
На всяка бутилка трябва да е трайно нанесено името на фирмата
Голямата бутилка има максимален обем за пълнене 13 килограма или 27 литра, а малката 7 килограма или 15 литра
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!