46-годишна жена почина, а друга е пострадала сериозно при пропадане на асансьор в София.
Инцидентът е станал в 12-етажен блок на „Цариградско шосе“, между хотел „Плиска“ и Четвърти километър.
Асансьорът е паднал от деветия етаж в мазето.
В него били Цветелина Радунчева, която загина при удара, и съседката ѝ Мария Ваклинова, която получи много тежки травми и е с опасност за живота.
Произшествието е станало малко преди 9 ч.
Пострадалата Ваклинова е на 41 години, тя е откарана в Окръжна болница.
Нейното състояние е много тежко,
има разкъсвания на вътрешните органи, счупени глезени, тежки счупвания по гръбначния стълб и ребрата, както и лицево-мозъчна травма.
Изпълнителният директор на Окръжна болница Димитър Димитров обясни, че кръвозагубата към момента е овладяна и състоянието на жената е стабилизирано, така че неврохирурзите да се включат във втория етап в борбата за живота на Мария.
„Много е тежко състоянието ѝ и ще се наложат най-малко четири операции. Категорично жената е с много тежка опасност за живота“, уточни Димитров.
„Асансьорът е стар, не знам кога е правен ремонт, но е много отдавна. Поддържащата фирма носи отговорност“,
цитира БГНЕС Огнян Радунчев, съпруг на загиналата жена.
„От една седмица този асансьор скърцаше и чукаше, много страни звуци издаваше. Клатеше се... Не е нормално“, каза още той.
Други хора от блока също споделят за проблеми с асансьора. По думите на домоуправителя Ангел Ангелов обаче
на асансьора е правен цялостен ремонт преди преди пет години.
Сменени тогава са били двигателят и въжетата. Преди месец пък е минала техническа експертиза и съоръжението е било изрядено.
Според първоначалния оглед основната причина за инцидента е скъсване на товароподемните въжета на кабината, обяви на пресконференция председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) Стефан Цанков.
При проверката е установен некачествен ремонт, при който въжетата не са били съосно към ролките, те са се въртели и са се търкали в двата края на ролката и това е довело до износване на въжетата. Друг е въпросът защо клиновете, които са предвидени да заклинят кабината в случай на скъсване не са сработили, допълни Цанков.
По думите му това е най-тежкият случай от последните години. Цанков изказа съболезнования към близките на загиналата жена и изрази надежда другата жена да бъде спасена от лекарите.
„Виновни са няколко инстанции. Първата е Инспекцията за държавен технически надзор, която не си върши от край време работата. Няма абсолютни никакъв реален контрол“, коментира Валентин Маринков от Българската асансьорна асоциация пред БНР.
„Тези асансьори в България не се надзирават по никакъв начин.
Всичко е формално – надзорните фирми отиват, взимат някакви 40-50 лв. на три години и пишат в книгата, че всичко е нормално.
Абсолютно всичко е формално“, добави Маринков.
От друга страна не само контролът е формален, а и сервизът. Единици фирмите, които поддържат асансьори, ги поддържат съгласно инструкцията на производителя. Дори твърдя, че много от фирмите, които поддържат стари български асансьори, никога не са я чели тази инструкция“, каза още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!