И ма задържан за пожара в тютюневия град в центъра на Пловдив, тръгнал преди 15:00 часа в събота. Мъжът няма постоянен адрес и е осъждан многократно. Прокуратурата разполага със запис, от който се вижда как Любомир Данчев влиза в склада, а след това от там започва да излиза пушек.
Часове след повдигнатото обвинение имаше протести в Пловдив и София заради опожарените сгради, паметници на културата.
Любомир Данчев е задържан за срок от 72 часа.
Пловдивчанинът е клошар и е живеел в стая в първия от запалените складове.
Четири тютюневи склада, които са паметници на културата, изгоряха напълно, а петия пожарникарите успяха да спасят. Появи се съмнение за умишлен палеж, което тепърва ще се доказва.
"Не съм аз. Това е умишлено. Виждал съм наркомани да влизат вътре. Имам много багаж. Не съм драснал ни клечка, ни кибрит", заяви пред камерата на NOVA Данчев в събота, а днес вече е задържан и трябва да му се гледа мярката близките дни.
Кадри, заснети с дрон, които показват огромните пламъци, обхванали един по един складовете.
Любомир Данчев е без постоянен адрес, криминално проявен и до момента е осъждан многократно.
Любомир Данчев е обвинен за това, че
на 20 август 2016 г. е запалил сграда, находяща се в гр. Пловдив на ул. „Екзарх Йосиф“ №13 със значителна стойност, собственост „Р.И.П.А.“ ООД – гр. Пловдив. Пожарът се е разпрострял и върху други сгради, находящи се на ул. „Иван Вазов“, собственост на същото дружество, на ул. „Капитан Андреев“, чийто собственик се установява, и на ул. „Г.М.Димитров“, собственост на „Галакси Инвестмънт Груп“ ООД – гр. Пловдив. Пожарът е представлявал опасност за живущите наоколо, а запаленото имущество има историческа и художествена стойност. От деянието са последвали значителни вреди – престъпление по чл. 330 ал. 3 във връзка с ал. 2 точки 1,2 и 3 във връзка с ал. 1 от Наказателния кодекс.
Събрани са доказателства, сред които снимков и видеоматериал. Изясняват се причините за възникване на пожара, механизмът, мястото, откъдето е започнал и възможността да се разпростре върху околните сгради.
Десетки граждани, гневни и огорчени от унищожаването на Тютюневите складове,
излязоха на протест пред Община Пловдив.
Пожарът предизвика вълна от възмущение в социалните мрежи, където хората организираха протест. Недоволни излязоха и пред Министерския съвет в София.
Те недоволстват от умишленото и безнаказано палене на сгради, които са културно наследство и искат отговорните институции да поемат отговорност. Протестиращите настояват за оставките на кмета на Пловдив, културния министър и премиера Бойко Борисов.
„Вътре има греди, които още тлеят. Няма опасност от ново подпалване.
Има образувано досъдебно производство по случая”, коментира по-рано за „Здравей, България” по NOVA инспектор Цвятко Дешев от Пожарната в Пловдив.
Жана Джогаланова от Института за недвижимо културно наследство в Пловдив уточни, че
изгорелите сгради са три, а не четири.
Едната създава впечатление за две сгради, защото е тип близнак. „Двата склада, които излизат със фасадите си към ул. „Иван Вазов”, са декларирани като недвижими културни ценности, а третата сграда през ул. „Г. М. Димитров” е с непредоставен статут. Тя не е единичен паметник на културата.
Само два от изгорелите складове са културна ценност. Те обаче са елемент от историческата зона “Филипопол – Тримонциум – Пловдив”. Преди време е имало причини една сграда да не бъде обявена за паметник на културата", коментира Джогаланова.
Петрана Бакалова от Камарата на българските архитекти пък смята, че
тези сгради могат да бъдат запазени, като няма да е необходимо да бъдат преизграждани.
„Нормално е да има съмнения, че става въпрос за умишлен палеж, защото това са изключително апетитни имоти в центъра на Пловдив. Още повече, че тяхната реставрация би била по-скъпа отколкото изграждането им. И смятаме да предоставим експертизата на Камарата на архитектите, за да получат помощ тези сгради и да бъдат укрепени”, заяви тя.
От Община Пловдив отказаха коментар, както и да съобщят кои са собствениците на изгорелите складове.
Зам.-министърът на културата Бони Петрунова пък е категорична, че състоянието на сградите е такова, защото те са частна собственост и подчерта: „Министерство на културата не участва в сделките с паметници на културата. И тук законът трябва да влезе с цялата си строгост.
До 30 000 лв. е санкцията за разрушаване на сградата. Би трябвало да бъдат задължени собствениците да възстановят фасадата на сградата. Министерството на културата има правомощията да поиска всичко, което е разрушено, да се възстанови”.
Още по темата гледайте във видеото:
Кметът на Пловдив разкри кои са собствениците
на изгорелите тютюневи складове. Два от тютюневите складове са собственост на италиански бизнесмени. Консорциумът се управлява от бившия почетен консул на Италия в Пловдив Пиетро Луиджи Гия, който засега отказва коментар за пожара. А четвъртият склад е собственост на голяма фирма, която към този момент се въздържа от коментар. По-късно се очаква и становището за това как точно е възникнал пожарът.
Рашидов информира, че от септември ще бъдат направени промени в закона за културното наследство, които ще вдигнат драстично санкциите, ако не си поддържат имотите.
Министърът обеща още днес следобед да вземе решение за опожарените складове, а личното му мнение е, че те трябва да бъдат възстановени.
Ако разследващите докажат, че складовете са запалени умишлено, тогава собствениците ще бъдат принудени да ги възстановят едно към едно.
През март беше съборен намиращият се на ул. "Одрин" 8 в Пловдив склад, част от тютюневия град, който според местни е вдъхновил Димитър Димов да напише своя епичен роман "Тютюн".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!