Г олемият български поет, сценарист, драматург и преводач акад. Валери Петров е приет по спешност във Военно-медицинска академия (ВМА).
Той е получил тежък инсулт в края на миналата седмица и в петък (22 август) е транспортиран от Варна в София със специализиран автомобил, научи БГНЕС от лекари в академията.
В момента се намира в интензивното отделение.
Освен със стиховете си, 94-годишният Петров е известен на поколения българи с преводите си на „Комедии“, „Трагедии“ и 154 сонети на Уилям Шекспир на български език.
Валери Петров е академик на БАН от 2003 година, вписан е в почетния списък на Международния съвет за детска книга заради "Пет приказки", номиниран е за Нобелова награда.
През 2013 г. той бе удостоен Наградата за европейски гражданин на Европейския парламент - за принос към българската култура и разбирателството между нациите.
Тази година той получи медал „Иван Вазов“ на СБП.
Валери Петров е роден на 22 април 1920 г. Майка му Мария Петрова е била преподавателка по френски език в столични гимназии, а баща му - д-р Нисим Меворах, е бил професор по правни науки, специалист по семейно право, виден адвокат, обществен деятел, дипломат — посланик в САЩ, представител на България в ООН.
Петров учи в италианското училище, т.нар. Италиански лицей. На 15 издава първата си самостоятелна книжка — поемата "Птици към север", стихове печата през 1936 г. в сп. "Ученически подем", а през 1938 г. излиза от печат първата му книга "Птици към север" с псевдоним Асен Раковски. По-късно пише поемите: "Палечко", "На път", "Ювенес дум сумус", "Край синьото море", "Тавански спомен" и стихотворния цикъл "Нежности".
През 1944 г. завършва медицина в Софийски университет, като известно време работи като лекар.
От 1947 до 1950 г. работи в българската легация в Рим като аташе по печата и културата. През тези години пътува до Америка, Швейцария, Франция като делегат на различни форуми.
По-късно, завръщайки се в България, е редактор в Студия за игрални филми "Бояна", редактор на издателство "Български писател".
Той е автор на сценариите към редица популярни български филми, сред които "На малкия остров" (1958), "Рицар без броня" (1966). "Йо-хо-хо" (1981) и др.
Той бе и Народен представител в Седмото ВНС (1990-1991), но веднага след като е избран подава оставка и не всъпва в длъжност депутат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!