Екипите, които разчистват останките на срутения хотел "Вероника" в курортен комплекс "Слънчев ден", са намерили останки от две човешки тела.
Тялото на едната жертва спасителите намерили малко преди 20 часа под руините на мястото, където са били основите на хотела. От полицията не уточниха самоличността на намерения загинал работник.
По-късно беше открито и още едно тяло, предаде репортер на БНТ от мястото на инцидента.
Екипи на полицията и следователи извършат оглед.
С последното открито тяло жертвите на инцидента вече стават три, като се издирва още един работник. Търсенето ще продължи и през нощта.
Междувременно кметът на Варна Иван Портних заяви, че "господин Георгиев" – мъжът, който е накарал петимата работници да режат арматурно желязо за скрап в хотела, е арестуван във връзка с трагичния инцидент в морския град. Според БНР това е собственикът на фирма "Дигинг".
По-рано днес багерите, които разчистват руините на хотел „Вероника“, спряха временно работа, тъй като телефонът на един от издирваните работници е започнал да звъни, предаде кореспондентът на БГНЕС във Варна. Спасителите опитвали да позвънят и на телефона на друг от издирваните с надежда и той да бъде чут и по този начин да открие къде се намират затрупаните.
Няма шанс работниците, затрупани под отломките на падналия хотел „Вероника“, да са оцелели, заяви директорът на Гражданската защита във Варна Купен Пашов, цитиран от БГНЕС.
Асансьорната шахта на хотела, до която стигнаха спасителните екипи,
беше разчистена, но е празна.
До нея се намира друго помещение, в което издирваните може да са потърсили убежище. За да се стигне до това помещение обаче, ще трябва да се разчистят плочите на хотела, които са срутени една върху друга.
Смяташе се, че по време на инцидента работниците на обекта са били деветима, но
един от оцелелите назовава и бройката 15-20.
В Дирекция „Инспекция по труда“ Варна не е постъпвала информация, че ще бъдат извършвани разрушителни дейности по хотел „Вероника“, уточниха от инспекцията по труда.
Според предоставената информация възложител на строителния обект е „Международен панаир Пловдив“ АД, гр. Пловдив.
Строител, на който е възложено извършването на строително монтажните работи, е „Планекс“ ООД.
Знае се, че от дружеството е нает подизпълнител – „Бултранспорт груп“ ЕООД. Това дружество обаче на свой ред има нает друг подизпълнител, засега неустановен чрез официални документи, за извършване на разрушителни работи с помощта на едрогабаритна техника.
Няколко дни разрушителните дейности са извършвани безуспешно с малък багер. На 6 април той е бил заменен с по-мощен, но и с него дейността по срутването е била неуспешна.
Около 16 ч. в деня на инцидента – т.е. два часа преди срутването,
вече е имало разпореждане работниците да не бъдат допускани до обекта, тъй като е забелязано, че сградата се е наклонила.
Забраната е от координатора на дейността, който е представител на „Планекс“.
Според свидетелски показания
неизвестно засега лице е разпоредило, въпреки забраната, пострадалите да влязат в сградата
с ръчни къртачи и резачи и да продължат с разрушаването на колоните.
На това разпореждане се е възпротивил и техническият ръководител, който е представител на „Бултранспорт груп“ ЕООД, но въпреки това работниците са влезли.
Пострадалите нямат трудови договори
с нито едно от строителните предприятия, извършващи строително-монтажни работи на обекта.
Управителите на двете фирми подизпълнители на събарянето са били извикани на разпит в следствието, съобщи Иван Иванов, директор на Областната инспекция по труда, цитиран от БНР.
Иванов добави, че работниците не са имали никакви договори с фирмите, а това, което заявяват, че са подписвали, вероятно са документи за инструктаж.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!