Н ад 120 души са били задържани в полицейски управления в Пловдив по време и след протестните действия, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Прокуратурата е образувала петбързи полицейски производства въввръзка с протестите в Пловдив.
Сбиване между протестиращи и полицаи стана в центъра на Пловдив по обяд, близо до централата на ДПС в града. Има данни за 5-ма ранени и един арестуван.
Прокуратурата и МВР обвиниха за безредиците в града кмета на Пловдив Иван Тотев.
В общо съобщение до медиите двете институции казват, че след като е станало ясно, че протестът излиза извън контрол, полицията е поискала от кмета да прекрати шествието съобразно пълномощията си. Подобни действия не са били предприети от Тотев. Той е издал заповед за прекратяване на проявата едва в 15 ч., след овладяването на възникналата ситуация от органите на МВР, се казва още в съобщението.
Главно мюфтийство остро осъди вандалския погром.
В позицията си от мюфтийството припомнят, че непосредствено преди петъчната молитва екзалтирани граждани нападнаха храма с камъни, димки и коктейли "Молотов". Причинени са материални щети и е възпрепятствано правото на гражданите да изпълнят необезпокоявани своята молитва. Имало е явна заплаха за живота и здравето на богомолците и служителите в сградата.
"Джумая" джамия е поредният мюсюлмански храм в страната, който бива поругаван по този груб и безпардонен начин. Честите нападения над храмове силно тревожи Мюсюлманско изповедание. Подобни актове компрометират етно-религиозния мир в страната и капсулират мюсюлманите. Подобни събития напомнят случая "Баня Башъ" от 20 май 2011 г. когато авторитетът на страната пред европейските ни партньори бе накърнен. Опитите за насилствено лишаване от свободния избор на убеждения се асоциират с авторитарното близко минало на страната. А опитът на част от обществото да ограничи правата и религиозните свободи на друга част е грубо погазване на конституционните им права, пишат от мюфтийството.
Във всяка правова държава е неприемливо да се оказва натиск чрез лесно манипулиращи се маси от хора върху съдебните органи. Съдът е длъжен да решава делата съгласно закона и вътрешното си убеждение. Недопустимо е лидери на футболни фенове да указват на съда как следва да бъде решен даден казус. Случилото се днес е сериозна заплаха за българската демокрация.
Българските граждани изповядващи ислямската религия са пълноправна част от българската нация, а Главно мюфтийство е българска институция, която е завела своите искове на база достатъчно законови основания. Имотните претенции са за отнети мюсюлмански храмове и вакъфски имоти. Заведени са 26 дела за 29 имота. Законът за вероизповеданията от 2002 г. дава това право на всички регистрирани вероизповедания в страната. След 1990 г. на Мюсюлманско изповедание са възстановявани имоти, отнети от българската държава през тоталитарния период, а Изповеданието е стопанисвало големи свои имоти, включително и джамии в центровете на големи български градове, но никога до сега държавен орган, орган на местната власт или част от обществото са имали неблагоразумието да използват това обстоятелство за генерирането на политически дивиденти, заявяват от Главно мюфтийство.
От ДПС отказаха да коментират ескалацията на напрежението в Пловдив. От другите парламентарни сили ГЕРБ осъди вандализма.
В декларация до медиите ГЕРБ категорично осъжда всички форми на проява на агресия и вандализъм спрямо религиозните храмове в страната.
"Без значение дали са християнски, мюсюлмански, еврейски или други, храмовете са място, където всеки гражданин може да отправя свободно своите молитви.
Ето защо подобни действия, като днешните в град Пловдив, са недопустими за страна-членка на ЕС. От ГЕРБ винаги сме заявявали, че всеки гражданин има право и на протест, но той трябва да бъде изразен само по начините, позволени от закона. Като членове на ЕНП, ние от ГЕРБ призоваваме към толерантност и спазване на европейските демократични ценности", пише в декларацията.
В изявление „Атака”, чийто представител пострада при сблъсъците, обвини ГЕРБ, че техни кръгове организирали провокации.
"Преди седмица, на 7 февруари, в Пловдив бяха проведени протестни действия, организирани от председателя на Сдружение на българските футболни привърженици Елена Ваташка. Тогава, извън програмата на инициативата и в нарушение на нормите, бе блокирано движението по бул. “Шести септември” кръстовището с “Цар Борис ІІІ обединител”, което създаде предпоставки за пътни произшествия, затрудни се трафикът в централна градска част, стигна се до ескалиране на напрежението, застрашен бе общественият ред, сигурността и безопасността на гражданите. Намесата на полицейски сили предотврати усложняване на обстановката", пишат от МВР.
Във връзка с това, с писмо от ОДМВР кметът на Община Пловдив е уведомен при депозиране на следващо заявление за протестни действия, общината да издаде забрана за провеждането им поради неизпълнение на нормите от организаторите на проявата, свързани с осигуряването на обществения ред. В отговор в ОДМВР е получено писмо от зам.-кмета на общината с позицията, че не е налице достатъчно силно основание за забрана на бъдещи заявени протести.
От допълнително писмо от 11 февруари до ОДМВР става ясно, че Община Пловдив разрешава провеждането на протестни действия в града на 14 февруари за времето от 9,30 до 11 ч. от западната страна на Съдебна палата и бул. “Шести септмеври”- в частта от бул.”Цар Борис ІІІ Обединител” до бул. ”Руски”, организирани отново от председателя на Сдружение на българските футболни привърженици. За обезпечаване на сигурността, опазването на обществения ред и безопасността на движението са предприети необходимите подготвителни действия и срещи, обсъдени са мерки, гарантиращи недопускане на закононарушения в и около сградата на Съдебната палата, При протестните действия,
към 11.30 ч. е блокирано движението по бул.”Шести Септември” и в двете посоки,
в отсечката между бул.”Руски“ и бул.”Цар Борис ІІІ Обединител”, без протестиращите да имат разрешение за това. По време на движението им са
хвърлени множество бомбички и факли, както към съпровождащите полицаи, така и към намиращите се наоколо граждани и търговски обекти.
В района на Джумая джамия, пред която е изграден полицейски кордон, в продължение на около 20 минути са скандирани расистки призиви, хвърляни са факли, бомбички и камъни по посока на джамията, резултат на което бяха
счупени два прозореца на джамията, която е паметник от национално значение.
По случая е образувано досъдебно производство за унищожаване, повреждане и хулиганство, което е докладвано на Районна прокуратура - Пловдив. Незабавно са предприети действия за отдалечаване на протестиращите на безопасно разстояние, след което те са продължили до турското консулство. Зоната за сигурност около консулството е обезопасена с полицейски кордон, протестиращите не са допуснати до сградата, но са хвърляли пиротехнически изделия и твърди предмети по полицейските сили и в посока на консулството.
Във връзка със случилото се, в 13 ч. е изготвено уведомително писмо от директора на ОД МВР до кмета на община Пловдив с искане за незабавно прекратяване на протестните действия, като до 15 ч. ответна реакция и отговор не е имало, въпреки, че инициативата е била съгласувана за провеждане до 11 ч. Шествието е продължило, по бул.”Цар Борис ІІІ Обединител” в посока към централата на политическа партия, където отново са отправяни расистки скандирания. В района е унищожено и имущество, при което след намеса на полицейските сили за предотвратяване на нарушаването на обществения ред, откъм малки групи протестиращи са хвърляни камъни по полицаи при и по повод изпълнение на служебните им задължения по охрана. Около 14 ч. протестните действия приключиха.
Пострадал е служител на МВР,
който е ударен с твърд предмет в ръката, оказана му е спешна помощ, образувано е досъдебно производство за нанесена телесна повреда на служител на МВР по време при изпълнение на служебни задължения. Възникнали са инциденти, свързани с нарушения на обществения ред:
счупени са два прозореца на Джумая джамия; хулигански прояви, спукани са гуми на ТВ екип на национална телевизия.
В РУП са задържани общо 120 лица, като се проверява съпричастността на всеки от тях към извършените правонарушения на територията на града. Продължават действията за снемане на обяснения и за установяване и на други лица, нарушили реда във връзка с протеста, като предстои да бъдат прегледани и данните от камери за видео наблюдение. В 14.57 ч., точно час след края на протеста, в ОДМВР е получена заповед на кмета на Община Пловдив за прекратяване на протестните действия. Образувано са бързи и досъдебни производства по Наказателния кодекс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!