Л ицензът на завода за боеприпаси "Миджур" в Горни Лом, където 15 души загинаха при взрив, е отнеман два пъти - през 2007 и 2010 г.
Това каза в студиото на Нова ТВ служебният вътрешен министър Йордан Бакалов.
Той заяви, че при второто отнемане на лиценза - през 2010 г. становището на МВР е било, че "Миджур" трябва да бъде затворен.
Не стана ясно каква е причината съдът да възстанови лиценза на фабриката след обжалване.
Бакалов не уточни и кой съд е взел решението. Вътрешният министър заяви, че е време всички институции да поемат отговорност за работата си и че не може "някои да се спотайват и да се крият".
Той не отговор на въпрос какви боеприпаси се съхраняват в момента в оцелелите цехове на завода, като заяви, че прокуратурата разполагала с всичката информация за това.
"Няма как с железен чук да се разглобяват мините. На този етап нямаме такава информация”, заяви Бакалов по повод слуховете, че в завода се е работело с метален чук, което е в противовес на безопасните условия на труд при работа с взривоопасни материали.
"Виждал съм много взривове, но такъв не съм виждал. Мисля, че хората в цеха не са имали никакъв шанс”, заключи Бакалов и обясни, че е единственото, което е спасило близкото село от взривната вълна е било преградно съоръжение, което насочило взрива нагоре.
Шефът на пожарната главен комисар Николов: Личното ми мнение е, че става дума за човешка грешка
В ефира на Би Ти Ви главен комисар Николай Николов заяви, че ако някой е очаквал да се случи такава трагедия - проверяващите завода, другите държавни контролни институции, нямало да бъде позволи този завод да продължи да работи.
"При разговорите с единия от собствениците на завода професор Валери Митков той също изрази недоумението си какво е предизвикало такъв голям взрив в завода, при положение, че той знае какви количества взрив е имало там и по какви технологии те са били складирани и утилизирани", каза още той.
"Горни Лом е както знаем в един от най-бедните райони на Европа, но хората там също искат да живеят нормално и това е причината в подобни заводи да се приемат и утилизират боеприпаси и взривни вещества от цяла Европа, независимо от тяхното качества и опасност при боравене с тях", заяви още Николов.
"Не знам дали можем да говорим за конкретна политическа протекция над собствениците на завода в Горни Лом, но със сигурност може да се каже, че като хора, управляващи и работещи с големи капитали те са можели да си позволят достатъчно добри адвокати, които да осигурят безпроблемната им работа", смята още шефът на пожарната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!