З а периода януари – март 2015 г. акушерката Емилия Ковачева, която преби новородено, е работила 20 поти по две последователни смени без да ѝ е осигурена задължителната по закон почивка от 12 часа между тях.
Това показват резултатите от извършената от Главната инспекция по труда проверка в болница „Софиямед“ в столицата.
Проверката, провокирана от инцидента от средата на април, е приключила и са установени редица нарушения на правилата за работното време и почивките.
Две акушерки в клиниката по акушерство и гинекология на „Софиямед“ са работили едновременно на трудов и на граждански договор в лечебното заведение и са полагали извънреден труд над законовите норми. Редовни нарушения по разпределението на работното време обаче са установени основно при Емилия Ковачева, са установили още от ГИТ.
За първите три месеца на годината акушерката е отработила една редовна смяна от 8 часа, 30 дневни и 29 нощни 12-часови смени или общо 716 часа при допустими 496 часа по закон.
Тя е положила 220 часа извънреден труд от януари до март, при допустими за цялата година – 150 часа.
Нарушавани са и ограниченията за извънреден труд за година, месец, седмица и за два последователни работни дни. За месец април, до инцидента в нощта на 17 срещу 18 април, Ковачева е работила три пъти по 24 часа без прекъсване.
В предоставения при проверката график за нея е предвидена почивка от пет последователни дни, а веднага след датата на инцидента и планиран годишен отпуск, поради което за април е било заложено Ковачева да положи общо 168 часа труд, т.е. 8 часа извънредно, отбелязват от Инспекцията по труда.
При останалите акушерки в отделението, според предоставените документи, са установени единични случаи на 24-часови дежурства, както и на неосигурена задължителна седмична почивка от минимум 36 часа при сумирано изчисляване на работното време, за които болницата ще понесе административнонаказателна отговорност.
Глобите за тези нарушения са между 1500 и 15 хил. лева.
Извънредният труд не е начислен във ведомостите за трудовите възнаграждения, тъй като е изплащан по силата на граждански договор, което обаче е нарушение на трудовото законодателство. Заедно с това се оказва, че гражданският договор на Ковачева не е подписан от самата нея и е с изтекъл срок.
При проверката не са установени нарушения на работното време на лекарите в клиниката.
Предвид установените нарушения в болница „Софиямед“ и идентифицирането на практиката в лечебните заведения трудови правоотношения да се прикриват с граждански договори,
Главна инспекция по труда започва масирани проверки в лечебните заведения в цялата страна.
Приоритет ще бъде работното време и възникването, изменението и прекратяването на трудовите правоотношения. Продължава и проверката в „Софиямед“ по останалите клиники и отделения, добавят от ГИТ.
Очаква се в понеделник министърът на здравеопазването Петър Москов да
понижи нивото на компетентност на отделението по неонатология в болница "Софиямед".
Това каза зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков, който участва в заседание на парламентарната комисия по здравеопазване.
Нивото ще бъде понижено от второ на първо, поясни Шарков. Причината е липсата на достатъчно специалисти, които да отговарят за изпълнението на медицинските стандарти, допълни той.
Санкции за неспазване на работното време в "Софиямед" ще бъдат наложени от Главната инспекция по труда, а за неспазване на медицинските стандарти – от Изпълнителната агенция "Медицински одит", каза още Шарков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!