"Това е много стара турска идея - да се създадат войски под общо командване, но те не могат да бъдат с техника на страни извън Черноморския басейн по спогодбата от Монтрьо преди 80 години. И се говори за турско-българска-румънска флотилия под общо командване. Преди десетина години румънците се съгласиха с тази идея, но нашата позиция винаги е била, че няма нужда от такова формирование".
Това обясни Ивайло Калфин за "Здравей, България" по Нова ТВ - допреди месец той бе вицепремиер и социален министър, но след оттеглянето на АБВ от властта, той напусна всички постове. Калфин бе и външен министър в периода на управление на Тройната коалиция.
Вчера стана ясно, че България е отказала да участва в един такъв общ фронт, а в резултат Турция едностранно е прекратила споразумението за реадмисия - от 200 заявки за връщане в южната ни съседка на нелегални мигранти, толкова са и отхвърлените. Вчера Борисов заяви, че лично е отказал на румънското предложение, отправено от президента Клаус Йоханис да се включим в такава флотилия, и се зарече, че ако негови министри са водили такива разговори, той ще ги прати тях на корабите. Той казал на румънците два пъти: "Аз искам в Черно море да виждам платноходи, яхти, мир и любов, а не по курортите ми да се разхождат военни фрегати назад и напред”. „Руската страна може да е по-нервна към другите, но много ще я заболи от България, тази граница не трябва да се прекрачва”, предупреди министър-председателят. Заради това вчера се наложи извънредна спешна среща в президентството, на която Борисов, военният министър и президентът заявиха, че няма да участваме в такъв флот. По-късно и румънският президент обясни, че не е говорено за флотилия.
Калфин коментира и поведението на Плевнелиев - според него държавният глава на няколко пъти се отмятал от негови позиции за засилване на присъствието на Алианса.
„Една подобна част с общо командване очевидно би била доминирана от турските военноморски сили, които са най-големи в региона. И това до голяма степен би подлежало на двустранните отношения между Русия и Турция, които са много обтегнати”, коментира още Ивайло Калфин.
Че не става дума за флотилия коментира и военният министър Николай Ненчев.
„Станахме свидетели на тежка пропагандна война с елементи на хибридни атаки”, коментира за „Здравей, България” по Нова ТВ Ненчев.
„Думата флотилия не е използвана, ставаше дума за съвместни учения и тренировки в Черно море с цел подобряване на координацията между България, Румъния и Турция и да се подобрят отбранителните способности на трите страни”, каза още Ненчев и допълни: „Такива ангажименти не сме поемали, такива разговорили сме водили, тази идея беше представена по време на срещата ми с моя румънски колега в рамките на срещата на върха на НАТО”.
„Разбира се, че всички искаме да се избегне войната. Истината е, че ключът за успеха в преговорите с Русия е следният:
С Русия трябва да се говори много вежливо и добре въоръжено. Колкото си по-добре въоръжен, толкова си по-добре подсигурен”,
коментира и още един бивш вътрешен министър - Соломон Паси.
„Имаме необходимост да балансираме въоръжението в Черно море. Русия разполага с мащабен план за милитаризация на Черно море, който включва и 6 подводници, всяка от които въоръжена с ракети от по 1500 км обсег. България има нужда от баланс на въоръжението. Имаме нужда от нова натовска военноморска база по бреговете на България”, обясни Паси, пак в "Здравей, България".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!