Първата мисия до Марс, изпратена да търси следи от живот на Червената планета, стартира днес. Руската ракета „Протон“ с българска апаратура на борда потегли в 11:31 часа към своето 7-месечно пътуване към Марс в рамките на руско-европейската космическа мисия „ЕкзоМарс“.
Роботизираният космически кораб се очаква да стигне до Червената планета през октомври, след като измине 496 млн. км. Сред задачите на един от апаратите, който ще се отдели от друга част, която ще кацне на Марс, е и фотографирането на планетата и анализиране на нейния въздух.
По план роботизираната космическа мисия до Марс
"ЕкзоМарс" трябваше да е готова до 2009 година.
Целта бе космически кораб да достигне орбитата на Червената планета, а марсоход да обследва планетата.
Get ready to watch our #ExoMars launch coverage, starting 0830 GMT/ 0930 CET: https://t.co/PjZAReAb3H pic.twitter.com/HqdcJ0mG0a
— @ESA_ExoMars (@ESA_ExoMars) 14 март 2016 г.
В 11:31 часа българско време за първи път в историята
се даде началото на търсене на следи от живот на четвъртата планета от Слънчевата система.
Спътникът Trace Gas Orbiter (TGO) бе изстрелян успешно,
предадоха световните агенции.
Той ще изследва съдържанието на газове в атмосферата на Марс, които биха могли да имат биологичен произход, както и ще се картографира подпочвеният лед. Два часа и половина по-късно е представянето у нас на международния проект между Европейската и Руската космически агенции, в който участва и българска апаратура.
Ракетата носител "Протон-М" с апаратурата на "ЕкзоМарс -2016" ще бъде изстреляна от космодрума Байконур.
Good morning! Join us for #ExoMars launch LIVE from 08:30 GMT, for launch at 09:31 GMT. https://t.co/uW6DJ4kyys pic.twitter.com/A7l95UMu0D
— ESA (@esa) 14 март 2016 г.
Паралелно с това
на борда на спътника ще се правят радиационни измервания
със създадената в Института за космически изследвания в БАН апаратура "Люлин-МО". Тя е част от руския неутронен спектрометър FREND и е разработена от БАН и финансирана от Института за космически изследвания на Руската академия на науките.
Smelling Mars - looking for methane, and thus alien life. @ESA_ExoMars launches tomorrow. https://t.co/yoUVwhMnSX pic.twitter.com/zePdrpFI1j
— Chris Hadfield (@Cmdr_Hadfield) 13 март 2016 г.
Към Червената планета тръгват орбиталният апарат Trace Gas Orbiter и демонстративният десантен модул „Скиапарели” (Schiaparelli).
Какво ще се случва по минути
Очаква се първата степен на "Протон" да се отдели в 11:33 ч БГ време, втората – три минути по-късно, третата – в 12:41 часа.
След това блокът за допълнително ускоряване „Бриз М” ще изведе с четири включвания на двигателите си „ЕкзоМарс” на пътя, водещ до Марс. В 22:21 часа той ще освободи TGO и „Скиапарели”, които ще продължат пътя си самостоятелно.
В 23:24 часа на 14 март "ЕкзоМарс” ще включи командните прибори, четири минути по-късно ще са отворени слънчевите панели. В този момент мисията ще може да се свърже за първи път със Земята през станцията „Малинди” в Кения. Три минути по-късно европейският Център за управление на полетите ще получи данни за състоянието на системите на междупланетните станции.
Planetary protection for #ExoMars: An interview with Gerhard Kminek: https://t.co/gBkYOQO3jE pic.twitter.com/mmjwcsdReX
— @ESA_ExoMars (@ESA_ExoMars) 1 март 2016 г.
Полетът на „ЕкзоМарс” до четвъртата планета ще отнеме седем месеца.
Предвижда се „Скиапарели” да се отдели от TGO на 16 октомври, за да може на 19 октомври първи да влезе в марсианската атмосфера, а вторият – да влезе в орбита на планетата. Спирането в марсианската атмосфера на TGO ще трае около една година, така че началото на работата на научните инструменти на апарата е планирано за средата на 2017 година. Според специалисти,
орбиталният комплекс ще продължи да функционира до края на 2022 година.
Източник от мисията разказа пред ТАСС, че предишните станции са били с определени задачи за намиране на вода, но не и със специална задача да намерят следи от живот.
от живот”, каза източникът.
Още новини за Марс:
Доказаха, че животът може да оцелее на Марс
Ново голямо откритие за Марс - защо няма атмосфера
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!