О фициално Европейската комисия призна, че в България, Гърция и Кипър има извънредна ситуация по отношение на бежанците, което е важна стъпка за отпускането на финансова помощ за страната ни, каза вицепремиерът и вътрешен министър Цветлин Йовчев в интервю за "Фокус".
Той обясни, че процедурата за отпускане на финансова помощ включва две стъпки. Първата – поставянето на въпроса на политическо ниво, вече е била направена. След това обаче трябва да се произнесат експертите.
"Може да се кандидатства само тогава, когато е налице извънредна ситуация. Този процес вече преминава успешно. Това означава, че ние вече можем да се възползваме от директна финансова помощ. Попълнили сме и формуляр какви са ни нуждите. В момента очакваме експерти на ЕК да посетят България в началото на октомври. Те трябва да оценят наистина дали имаме подобни нужди. След това вече цялата процедура се формулира с отправянето на конкретно искане за размера на помощта”, обясни вътрешният министър.
Той уточни, че финансова помощ се търси по линия на Европейския фонд за бежанците и Европейския фонд за външните граници.
По европейския фонд за бежанците сумата, която остава да бъде разпределена до края на годината възлиза на около 4 млн. евро, а по Европейския фонд за външните граници – приблизително 9 млн. лева, каза още Йовчев.
Той отбеляза, че вече са намерени допълнителни места за настаняването на бежанци, които ще бъдат въведени в експлоатация в рамките на една седмица, но това не бил единственият проблем.
"Ние сме много близко до цифрата, която вече оттук нататък ще ни вкара в една ситуация, в която по-трудно можем да управляваме тези процеси. Това се дължи на липсата както на достатъчно опит, така също и на капацитет, с който да управляваме подобни процеси. Вече ни светва червената лампа, че сме много близо до следващата граница, която наистина може да доведе до това да се повишат рисковете.
Оценяваме ситуацията като тежка,
от гледна точка както на възникване на хуманитарни проблеми, така също и от гледна точка на сигурността", каза Йовчев.
Сградите, които ще бъдат пригодени за бежански лагери били такива, че могат с малко средства и в кратки срокове да бъдат ремонтирани за целта. Цветлин Йовчев обаче коментира, че разбира опасенията на кметове, в чиито общини ще бъдат настанявани сирийски бежанци.
Днес столичният кмет Йорданка
Фандъкова каза, че ще поиска от министъра на вътрешните работи да бъдат подсилени екипите на районните управления,
в които има бежански центрове.
По отношение на центъра в кв."Враждебна” това вече е направено, но днес ще разговарям с министъра и ще поискам допълнителни сили да бъдат разположени около центъра в кв. "Овча купел”, добави Фандъкова. По думите й бежанският център там работи отдавна, капацитет е надвишен и хората съвсем основателно имат притеснения. Хората се чувстват по-сигурни, когато има повече присъствие на органите на реда, за да се осигури редът и спокойствието, заяви столичният кмет.
"Действително нашият най-важен приоритет е сигурността и спокойствието на гражданите, които живеят в близост до бежанските центрове, които вече са отворени на територията на Столичната община. Тази сутрин се срещнах с граждани, които живеят в блоковете около бежанския център в кв. "Овча купел”. Хората споделиха реалните проблеми, които имат. Те са категорични, че разбират хуманитарния проблем с бежанците, но искат и сигурност за себе си, семействата и децата си”, подчерта Йорданка Фандъкова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!