Е К нареди на България да анулира част от сделките по замяна на горски имоти, или да изиска обратно държавната помощ, която са получили някои фирми, съобщи БНР.
Днес излезе съобщение на ЕК, с което се нарежда на България да възстанови несъвместима с вътрешния пазар държавна помощ, предоставяна в полза на сделки за замяна на горски имоти в периода 1 януари 2007 – 27 януари 2009 г., съобщи министърът на земеделието и храните Васил Грудев в Брюксел, съобщиха от пресцентъра на МЗХ.
Грудев уточни, че ще стартира оценка на тази държавна помощ, която след това да бъде възстановена от предприятията, на които е предоставена, в държавния бюджет. Според министъра тепърва ще се изчисляват тези средства, като трябва да се направи оценка на всяка сделка поотделно. Той уточни, че не може да се ангажира с конкретни цифри в момента, тъй като това би могло да повлияе на оценките, които ще започнат да се извършват. Недопустимата държавна помощ трябва да бъде възстановена в 12-месечен срок.
Според Комисията са нарушени конкурентните правила в Европейския съюз. Става дума за
132 горски заменки, извършени от януари 2007 г. до януари 2009 г.
Комисията започна задълбочено разследване по тях в средата на 2011 г. заради получени жалби. Обявеното днес заключение е, че практиката да се заменят частни горски имоти с държавни при административно определени цени, които не се актуализират редовно и не са съобразени с пазарните, е несъвместима с правилата на ЕС за държавната помощ. Действащото тогава у нас законодателство е дало селективно предимство на определени предприятия, което е довело до нарушаване на конкуренцията, гласи заключението на ЕК.
Днешното й решение не предвижда налагане на глоба от Брюксел, а задължава България или да анулира определени сделки, или да си възстанови обратно от получателите стойността, която се счита за недопустима държавна помощ.
Няма обаче да бъдат засегнати всичките 132 заменки,
а значително по-малък брой. От Комисията обясняват, че физическите лица, които не извършват стопанска дейност, свързана със заменените горски имоти, остават извън това изискване. Освен това, ако предимството, получено от дадено предприятие, не е надвишило 200 хил. евро в рамките на три години, това не се счита за държавна помощ и също не подлежи на възстановяване.
От ЕК не уточняват колко ще са засегнатите заменки и каква сума се смята за държавна помощ и трябва да бъде възстановена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!