Б ългария има право да използва армията за охрана на границите си, потвърди за БНР говорителят на ЕК Наташа Берто по повод изпращането на войскови части по граничната линия с Македония и Сърбия.
"Страните-членки носят отговорност за охраната на външните си граници. И мерките за тази цел остават в правомощията на националните власти. Затова на този етап няма да правим коментар", заяви Берто.
От днес 25 военнослужещи и техника участват в охраната по границите на България. Военнослужещите ще бъдат разположени на ГКПП "Гюешево", "Станке Лисичково", "Златарево" и "Кулата". Целта е да се избегне евентуална бежанска криза и по българската граница.
В първия ден от военната мисия на границата пътуващите гледаха уплашено, съобщи Нова ТВ. Властите са категорични, че засега взетите мерки са достатъчни и успокояват, че България не е на пътя на бежанската вълна.
Военното присъствие по границата ни ще продължи до успокояване на ситуацията в съседна Македония и Сърбия.
За последните два месеца в Македония са пристигнали рекорден брой бежанци – 44 хил. Всички те идват от съседна Гърция организирано с автобуси и влакове.
Междувременно от Еврокомисията припомни, че освен отпускането на финансова помощ за пограничните страни-членки, към момента е отворила 32 наказателни процедури срещу различни държави за нарушение на законодателството, свързано с вътрешната сигурност, миграцията и убежището. България също има текуща процедура от миналата година в тази сфера. Причината – законите ни още не са напълно уеднаквени с Европейска директива за уеднаквяване правилата за предоставяне на международна закрила в съответствие с общата политика в областта на убежището.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!