О чертава се дефицит в болничната помощ до края на годината в размер от 150 до 300 милиона лева. Това обяви синдикалистът Иван Кокалов след заседание на Надзорния съвет на НЗОК. Съветът иска спешна среща с премиера и министъра на здравеопазването, за да се търси решение на проблема, предаде БНР.
Дефицитът не е изненадващ, каза доктор Иван Кокалов, защото с пари от бюджета за тази година - 69 милиона лева, бяха заплатени дейности от последните месеци на миналата година.
"Най-песимистичният вариант сигурно ще е някъде около 300 милиона. В най-оптимистичния вариант ще е между 100-150 милиона плюс резерва. Този резерв може да покрие дефицити на лекарства, не можем да не заделим за онколекарства, за медицински изделия, и в същото време за дейности", обясни Кокалов.
Още не са факт новите правила за образуване на бюджетите на болниците и се работи по старите. Министерството на здравеопазването е пратило днес в Надзора на Касата становище по правилата.
"В правилата има текстове доколко ще се плащат над прогнозните. 80 и няколко преписки да има в Министерството на здравето за нови лечебни заведения, за такива, които увеличават дейността си. Зад всяка една преписка, която изпълни закона и получи лиценз, трябва да стоят пари. От там идват дефицитите на болниците", каза Кокалов за част от промените.
Засега Касата заплаща надлимитната дейност на болниците след проверка.
Болниците остават без яснота как ще им бъде плащано. В рамките на седмица и вторият опит за приемане на нови правила се провали след днешното 4-часово заседание на Надзорния съвет на Здравната каса. За първите месеци на годината лечебните заведения ще получат пари за извършени дейности по старата методология.
Бюджетът за лечебните заведения няма да бъде намаляван, казаха от Надзора. Предстои да се реши как и колко от надпрогнозните дейности ще бъдат плащани в бъдеще.
Здравният министър Таня Андреева коментира днес в Троян методиката за разпределяне на бюджетите за дейност на лечебните заведения, предложена от управителя на НЗОК д-р Румяна Тодорова, за която Надзорният съвет не е могъл да стигне до решение. Тя изрази готовност да се срещне с Надзорния съвет на Здравната каса заради проблема.
"Винаги съм застъпвала тезата, че финансовият ресурс на касата в по-голяма част трябва да отиде за финансиране на дейности в лечебните заведения и да се работи върху по-гъвкави механизми, така че да се намали разходването на публичния ресурс за медикаменти и медицински изделия”, заяви министърът. Тя допълни, че е готова да изложи тезата си и на извънредно заседание на Надзорния съвет на НЗОК.
Министърът на здравеопазването заяви още на пресконференция в Троян, че ако директорът на Центъра "Фонд за лечение на деца" д-р Ива Станкова не се справя с работата, няма да се поколебае да я отстрани. По думите на министър Андреева д-р Станкова е добър лекар, педиатър, менажирала е медицински център и има много предложения за промяна в работата и оптимизацията във фонда.
"Казах й, че разчитам на нейната добра преценка дали би могла да се справи с промяната на философията на работата на фонда, защото той не може да функционира по този начин", заяви министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!