Протестите срещу властта в столицата и страната, които започнаха преди 10 дни заради високи сметки за ток и парно, продължиха и днес.
В София се стигна до тежък сблъсък между протестиращи и жандармеристи на Орлов мост, при който има ранени.
В "Пирогов" са откарани девет души, пострадали при протеста, съобщи Би Ти Ви в късната си емисия.
Атаката на жандармерията започна, след като в продължение на няколко минути маскирани младежи замеряха жандармерията с камъни, бомбички, кутии с боя, бутилки, клони и буркани
Известно време полицаите отстъпваха назад и стояха в група, след което изведнъж се разпръснаха, тръгнаха срещу демонстрантите и се сблъскаха тежко с тях.
Полицаите буквално минаха през протестиращите, атакуваха с палки, свалиха някои от тях на земята и раниха няколко души.
Кадри на БНТ, Би Ти Ви и Канал 3 показаха хора с окървавени глави и счупени полицейски палки. Сред пострадалите има и възрастни хора
На мястото на сблъсъците пристигнаха медици, които оказаха първа помощ на пострадалите, след което линейки откараха ранените.
Протестиращи, станали свидетели на сблъсъците, коментираха, че боеприпасите на младежите, предизвикали атаката на жандармерията, говорят за това, че става дума за умишлена провокация с цел дискредитиране на протеста.
Според участници в протеста по-голямата част от протестиращите граждани са си тръгнали преди провокацията към полицията на Орлов мост.
Въпреки това при атаката на жандармеристите пострадаха граждани, които по никакъв начин не са провокирали агресия.
Агенция "Фокус" съобщи, че някои от протестиращите са се опитали да спрат хората, замерящи полицаите, а други са се отдръпнали от провокаторите.
Общо 25 души са отведени до момента в различни столични РПУ-та по време и непосредствено след протеста в столицата, съобщават от полицията.
Пострадали са и двама полицаи. Единият е бил откаран към болница, другият е бил прегледан на място. Нанесени са щети по един полицейски автомобил в района на НДК.
Полицейските сили се намесиха след провокиране от страна на протестиращите с хвърлени бомбички, камъни и други предмети, посочват от МВР.
Преди официалното съобщение на МВР за намесата на полицията зам.-шефът на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) Христо Терзийски, цитиран от Би Ти Ви, заяви, че ранените но време на протеста са пострадали от "приятелски огън". Той отрече полицията да е била хора и съобщи, че има пострадали полицаи.
Група от около 200-300 души продължи да се движи из центъра на София и след инцидента на Орлов мост, като по пътя си обръщаше контейнери и кошове за боклук, хвърляше бомбички и трошеше витрини
Служителите на реда прибираха кофите за боклук по тротоарите, за да не възпрепятстват движението. Остава засилено полицейското присъствие в центъра на столицата.
В началото на протеста
участниците се опитаха да стигнат от няколко страни до паметника на Васил Левски, където тази вечер бе почетена годишнината от обесването на Апостола, но бяха спрени от жандармерията.
Протестиращите скандираха обидни думи за премиера и "Оставка". Те хвърляха пиратки и други видове бомбички.
Четири бронирани машини на Военна полиция охраняваха паметника "Васил Левски" по време на церемонията, в която участваха президентът Росен Плевнелиев и председателят на Народното събрание Цецка Цачева
По информация от пресаташето на Министерството на отбраната военната техника не е извадена заради продължаващите в столицата протести.
Премиерът Бойко Борисов не присъства на церемонията по случай годишнината от смъртта на Апостола, а венецът, поднесен от негово име, бе освиркан от протестиращите в близост до паметника.
Малко преди 19 ч. приключи официалната част от отдаването на почит към Васил Левски и официалните гости напуснаха церемонията, след което протестиращите достигнаха паметника. След това те бяха за кратко пред Народното събрание.
Същевременно пред Министерския съвет се събра и друг протест, на който няколкостотин граждани поискаха оставки на ръководството на Министерството на околната среда
Протестът е срещу предложение на екоминистъра Нона Караджова за решение, с което се разрешава строителството на ски лифтове и влекове в туристическата зона на Национален парк "Пирин".
Той е предизвикан от днешното решение на експертния съвет към МОСВ за разрешаване на строителство на нови спортни съоръжения в Банско. Протестът пред МС мина без инциденти
Хиляди се събраха на пореден протест и във Варна
По информация на Агенция "Фокус" участниците са над 7000. След като положиха венци и почетоха паметта на Васил Левски, протестиращите се отправиха към Пантеона със скандирания „Българи юнаци” и „Искаме победа”.
Протестът в Пловдив, на който се събраха над 500 души, премина без инциденти.
В Благоевград протестираха над 1000 души.
В Русе факелно шествие в памет на Левски прерасна в протест срещу правителството и гражданско неподчинение, като бяха блокирани централни улици в града. По информация на БТА на шествието е имало около 1000 души.
Около три хиляди души протестираха за втора поредна вечер в Димитровград. Участниците се събраха пред сградата на общинската администрация в града и с шествие се минаха по основните булеварди.
В Плевен в протестите тази вечер се включиха около 3000 души, предимно млади хора, съобщи БТА.
Протестиращите срещу високите сметки в Бургас свалиха неформалния си лидер
Григор Дойнов. Тази вечер в центъра на града се събраха няколкостотин души. В началото на протеста Дойнов с мегафон започна да отправя призиви към събралите се хора. Те обаче го свалиха от пейката, която той бе превърнал в своя трибуна. Някои от тях го нарекоха "комунист".
Част от протестиращите заявиха, че за следващите дни ще създадат инициативен комитет, който да ръководи шествията. Днес част от събралите се хора изразиха мнение, че протестът вече не е срещу високите сметки, а срещу лошия живот на българина като цяло.
Протести имаше и в други градове в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!