П арламентът, който продължава с обсъждането и гласуването на второ четене на проектозакона за държавния бюджет за 2014 г., удължи заседанието си до 22 ч. по предложение на левицата.
В началото на заседанието тази сутрин председателят на Народното събрание Михаил Миков каза, че има вероятност да има извънредни заседания и в понеделник и във вторник, ако бюджетът не бъде приет тази седмица.
Депутатите приеха бюджетната рамка, новия ВЕИ данък, и гласуваха намаляването на бюджета на НС с 600 хил. лв.
Парламентът утвърди и бюджета на съдебната власт с приходи от 140 млн. лв. и разходи от 434 млн. лв.За текущи разходи са предвидени 428,9 млн. лв, а за капиталови - 4,45 млн. лв. За съдилищата са предвидени 221,97 млн. лв., а за прокуратурата - 169,4 млн.лв.
Депутатите решиха, че ВСС може да разходва средства в размер до 5 млн. лв. от наличностите по сметки от предходни години за покриване на неотложни разходи на органите на съдебната власт, в случай, че не се нарушава бюджетното салдо по държавния бюджет.
Според Цецка Цачева от ГЕРБ така предвиденият бюджет за съдебната система я поставя в реалната опасност да остане без средства за покриване на разходите си. Тя коментира, че не са предвидени пари за въвеждане на електронно правораздаване. Цачева попита можем ли да очакваме съдебната система да покрие препоръките на ЕС и да очакваме сваляне на мониторинга, ако няма необходимите средства за инвестиране. Трябва да направим така, че съдебната власт да може да работи, каза Цачева и допълни, че иначе не може да се изисква от магистратите да отговорят на тези критики, които отправя към нас ЕС.
Колегата й Димитър Лазаров посочи, че независимата съдебна система се поставя в зависимост от изпълнителната власт, чрез разпределянето на средства от резерва при недостиг на такива.
Депутатите определиха и бюджетите на Сметната палата и на администрацията на президента. Предвидено е сметната палата да
има приходи от 150 000 лв и разходи от 15 207 000 лв, а разходите на президентската администрация ще са в размер на 5 569 000 лв.
Пет милиона и 200 хиляди лв. по програма "Убежище и бежанци" за догодина гласува парламентът
Парите са част от бюджета на МВР за 2014 г., който депутатите одобриха на второ четене. Като цяло за политиката в областта на националната сигурност, противодействие на престъпността и опазване на обществения ред, границите, пожарна безопасност и защита на населението се
заделят 994 356 000 лв.
Общо разходите за вътрешното министерство през 2014 г. са 999 556 000 лв.,
в т.ч - текущи (985 млн. лв.), капиталови (14,3 млн. лв.). Предвидените приходи, помощи и дарения са 174,6 млн. лв., а бюджетните трансфери - 833 млн. лв. За програма "Противодействие на престъпността, опазване на обществения ред и превенция, миграция, граничен контрол и охрана
на държавната граница" Народното събрание одобри 671 711 000 лв.
Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов отбеляза, че предвидените 5 млн. лв. за "Убежище и бежанци" не могат да покрият всички "компетенции на МВР". Само през последните месеци бяха дадени 15 млн. лв. за покриване на нуждите заради голямата миграционна вълна, припомни той.
Цветанов коментира и че предвидените приходи, помощи и дарения за МВР са 174 млн. лв., като там са включени и пари с друго предназначение (например, постъпленията от глоби по пътищата, които до този момент са отивали в специализиран фонд за подобряване на пътната
безопасност_. Ексвътрешният министър призова този фонд да бъде запазен.
Финансовият министър Петър Чобанов се съгласи, че темата е с висока социална чуствителност. Той декларира, че сумите, събрани от санкции по закона за движение по пътищата, няма да се отколняват и разходват не по предназначение. Министърът обеща също в постановлението за изпълнение на бюджета да бъде разписано, че съответният процент за видеонаблюдение, ще се изразходва точно за това.
По време на дебата Веселин Вучков (ГЕРБ) беше категоричен, че реформите в МВР трябва да бъдат ресурсно осигурени. По думите му, в новия закон за МВР, който трябва да влезе в сила от началото на 2014 г., предвидените разходи са повече - в т.ч. за нощен труд на полицаите и пожарникарите, отчитане и заплащане на времето на разположение. Увеличава се съществено лимитът на извънредния труд и само за това щели да са необходими 100 млн. лв.
Отбраната остана с 60 млн. лв. по-малко финансиране за догодина в сравнение с бюджет 2013
Мнозинството не прие предложенията на опозицията, която настояваше парите за военните да са поне колкото в тазгодишния бюджет. ГЕРБ искаха отговор къде отиват орязаните 60 млн. лв. предложиха част от тях да бъдат "възстановени" като се вземат 20 млн. лв. от бюджета на ДАТО.
Председателят на бюджетната парламентарна комисия Йордан Цонев обясни, че при рецесия на икономиката се режат средствата за всички сектори. Планираните приходи за МО през 2014 г. са 52 млн. лв., разходите - 1 млрд. лв. ГЕРБ предложиха те да се завишат на 1 млрд. лв. За текущи харчове на ведомството са предвидени на 969 млн.лв, като от опозицията поискаха 989 млн. лв. Трансферите са 833 351800 лв.
Зам.-министър на отбраната в кабинета "Борисов" Валентин Радев изрази притеснение, освен от по-малкото пари догодина за сектора, и следващата тригодишна рамка, в която се залагало намаляване на процента за отбрана, вместо да се увеличава. Петър Мутафчиев от левицата успокои, че всяка година бюджетът ще е различен, може догодина да се планира по-висок процент за следващата. Армията ще изпълнява функциите и задачите си, убеден е той.
Парламентът прие и бюджета на Министерския съвет за 2014 г.
- 73,6 млн. лв. По предложение на Йордан Цонев и Спас Панчев субсидиите за регистрираните вероизповедания в България бяха увеличени с 500 000 лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!