В Черно море са започнаха военноморските учения на НАТО „Бриз-16“.

В тях участват 25 бойни и спомагателни кораби и катери от България, Гърция, Румъния, Турция и Испания, както и Втора постоянна група противоминни кораби на НАТО.

На този фон българският премиер Бойко Борисов обяви в Стара Загора, че „Черно море да бъде обявено за демилитаризирана зона без военни, без кораби, без подводници”.

Според него присъствието на военна техника няма да донесе нищо добро на народите по Черноморието, защото това е „зона, където се очаква да се добива газ, където всички държави имат туризъм и дава възможности за голям стокообмен”.

В същото време, в контекста на срещата на върха на Алианса във Варшава, която се проведе в края на миналата седмица, основният акцент на „Бриз-16“ е противодействие на евентуална мащабна военна заплаха в Черно море, която реално може да дойде само от Русия.

Въпреки това идеята за каквото и да е равенство на силите в региона е абсурдна. Русия разполага с 2 стратегически поводници и 55 военни кораба в базата в Калининград. Още 4 конвенционални подводници и 45 кораба има в Севастопол. А в базата в Латакия, в Сирия се намират още руски военни съдове от Черноморския флот, които при нужда могат да атакуват проливите, контролирани от Турция.

Източник: БГНЕС

Тези цифри са донякъде подвеждащи, защото включват катери и други спомагателни съдове, като броят на големите руски военни кораби в Черно море е около 15. Все пак това е повече, отколкото имат всички останали черноморски държави, взети заедно.

Отделно превъзходството на руската авиация и ракетни системи в региона е тотално.

Според Конвенцията от Монтрьо от 1936 г. бойните кораби на страните, които нямат излаз на Черно море, не могат да стоят в тези води повече от 21 дни. Тази клауза на практика връзва ръцете на НАТО.

Горбачов: НАТО прави крачка към реална война

"Ню Йорк таймс": В НАТО няма единство спрямо Русия

Можем да приемем до 5000 американски военни

Нещо повече, два месеца след анексирането Крим, през май 2014 г., руският министър на отбраната Сергей Шойгу съобщи, че 68 милиарда рубли (957 милиона долара) ще бъдат пренасочени от възлизащия на 20 трилиона рубли (292 милиарда долара) военен бюджет за модернизация към модернизиране на черноморския флот.

„Идеята за „демилитаризация на Черно море” датира от началото на 90-те години на миналия XX век и тогава тя настойчиво бе изразявана включително и от президента на Турция Тургут Йозал. Смяташе се, че така ще се даде силен тласък на Черноморското икономическо сътрудничество. Тогава се създаде и Банката на Черноморското икономическо сътрудничество, която, колкото и да е странно май и досега има седалище в....Солун”, коментира във „Фейсбук” бивш председател на парламента и бивш посланик на България в Полша, Литва, Латвия, Естония и Македония, Александър Йорданов.

Източник: БГНЕС

„Тогава на тази идея се противопостави Руската федерация. Президент бе Борис Елцин. Русия не искаше да се раздели със своята военна доминация в Черно море. Останалите черноморски държави бяха съгласни – Румъния, Турция, Украйна, Грузия и разбира се България”, посочва Йорданов.

Според него „наистина, на противниците на „повече НАТО в България” трябва да им се предложи нещо абсолютно миролюбиво. За да им тестваме миролюбивите реакции. Това миролюбиво нещо се нарича демилитаризация на Черно море и означава Русия да си изнесе своя военен флот от базата в Севастопол и да не превръща Крим в плацдарм за агресия срещу черноморски държави. Но тъй като е ясно, че Русия няма да си изнесе черноморския флот, а дори продължава да се въоръжава и руските военни кораби и подводници са тези, които смущават яхтите в Черно море, а и са насочили ракетите си срещу Украйна, Румъния, България и Турция, то е ясно, че днес демилитаризацията е вече невъзможна”.

Йорданов смята, че Русия може да бъде убедена да намали военното си присъствие в региона само, ако се стигне до изравняване на силите с тези на НАТО.  

„Колкото и да е парадоксално демилитаризация днес означава повече НАТО в България, повече НАТО в Черно море”, категоричен е Александър Йорданов.

Един мъж се прибира и вижда жена си да тренира. - Какво правиш, скъпа? - Правя упражнения за стегнато тяло. - Защо? Да няма някой…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кои са най-унищожителните астероиди, ударили Земята?

Кои са най-унищожителните астероиди, ударили Земята?

Свят Преди 38 минути

Опасността от астероидни сблъсъци остава една от вечните теми на науката

Земетресения разлюляха Черно море – 12 труса само за денонощие

Земетресения разлюляха Черно море – 12 труса само за денонощие

България Преди 50 минути

Най-силният трус до момента е бил със сила 3.5 и е регистриран на 25 април 2025 г., в 10:43 ч. българско време

Мъж загина при трудова злополука край Варна

Мъж загина при трудова злополука край Варна

България Преди 1 час

В цеха има видеонаблюдение и тепърва ще бъдат гледани записите от разследващи полицаи

Шестте най-странни неща, валяли от небето

Шестте най-странни неща, валяли от небето

Свят Преди 1 час

Вместо дъжд или сняг, природата понякога ни изпраща месо, кръв и дори слуз – странните валежи, останали в историята

"Екзекуция" на гръцки престъпен бос посред бял ден в Атина

"Екзекуция" на гръцки престъпен бос посред бял ден в Атина

Свят Преди 1 час

Той е идентифициран от гръцката полиция като Йоргос Мосхурис

Скандален кардинал ще затвори ковчега на папа Франциск

Скандален кардинал ще затвори ковчега на папа Франциск

Свят Преди 2 часа

Кардинал Роджър Махони е сред група от деветима кардинали и малък брой свещеници и епископи, които ще участват в ритуалите

<p>Служител на Тим Уолц нанесе щети за хиляди на Tesla</p>

Щети за хиляди, но без обвинения: Прокурор пощади държавен служител за вандализъм срещу Tesla

Свят Преди 2 часа

Липсата на наказателно преследване за скъпия вандализъм разпали недоволство сред полицаи и потърпевши

Асен Блатечки: Готов съм да стана дядо, но дъщеря ми не бърза (ВИДЕО)

Асен Блатечки: Готов съм да стана дядо, но дъщеря ми не бърза (ВИДЕО)

Любопитно Преди 2 часа

В главната роля в новия епизод на „Елизабетско Podcast“ влиза Асен Блатечки – един от най-разпознаваемите актьори в България

<p>Невидимият убиец в отломките на Газа</p>

Тихият убиец след бомбите: Азбестът в Газа

Свят Преди 2 часа

Разрушителната война излага милиони на дългосрочен риск от рак и белодробни заболявания

„Харесва ми, че съм необходим“: Джей Лено проговори за грижите за съпругата си с деменция

„Харесва ми, че съм необходим“: Джей Лено проговори за грижите за съпругата си с деменция

Любопитно Преди 2 часа

Бившият телевизионен водещ сподели как протича животът му в момента със съпругата му Мейвис

<p>Почина най-възрастният скиор в България</p>

На 100 години почина най-възрастният скиор в България - Иван Раев от Чепеларе

България Преди 2 часа

Стрико Ваньо както го наричаха всички, отпразнува своя 100-годишен юбилей на 4 юли 2024 година

Руски генерал е убит с кола бомба в Москва

Руски генерал е убит с кола бомба в Москва

Свят Преди 3 часа

Според източници бомбата, намираща се в паркиран автомобил, е била взривена дистанционно, когато офицерът, който живеел в района, минал покрай него

<p>Английски футболист влиза в затвора за смъртта на велосипедист</p>

Осъдиха футболист от „Мансфийлд“ за смъртта на велосипедист

Свят Преди 3 часа

Лукас Акинс получи 14 месеца затвор за фатален пътен инцидент