„През 2014 г. от „Америка за България”решиха, че трябва да се направи нещо и България да участва в Глобалния индекс за предприемачество”, коментира пред Vesti.bg Искрен Кръстев председател на Глобалния предприемачески мониторинг (GEM). „В резултат данните за Румъния и Черна гора бяха усреднени и разделени на две”.
Така страната ни се озовава на нелошото 44-то място в класацията. Още тогава Кръстев предупреждава, че използваната методология е напълно погрешна и реалната позиция на България е някъде около 80-та.
„GEM България произведе своите първи проучвания през 2015 г., които данни, в комбинация с други показатели, избрани от индекса GEDI, поставят България на 82-o място”, посочи Кръстев и добави, че за да се избегнат нови грешки данните „са подарени” на Световния институт за предприемачество и развитие (GEDI).
Така позицията на страна ни в индекса GEDI за 2016 г. е 82-а (Т.е. реално няма спад спрямо предходните години, както беше съобщено по-рано)
GEM е най-голямото проучване на предприемаческа динамика в света към момента. Проектът Глобален предприемачески мониторинг представлява ежегодна оценка на предприемаческата дейност, стремежите и нагласите на индивидите в много държави с над 500 експерти в областта на изследванията на предприемачеството иобщ бюджет от близо 9 млн. долара.
ИТ секторът вече движи икономиката на България
Защо страните се делят на първи, втори и трети свят
Страната ни се нарежда на 82 позиция от общо 138 държави. Само 12 месеца по-рано обаче България заемаше 46-о място в Глобалния индекс за предприемачество. А през 2014 г. позицията ни беше 44-а.
Индексът дава оценка на бизнес според 14 критерия, базирани на 34 измерими величини.
Съединените щати, Швейцария и Канада заемат първите три места в класацията, а на дъното са Сиера Леоне, Бурунди и Чад.
От икономиките на Балканите България е държавата с най-лоши условия за предприемачество, а Турция, която заема 36-а позиция, е с най-добри.
По всички критерии показателите на страната ни са под средните за региона. България се доближава до останалите балкански държави по отношение на въвеждането на иновационни продукти, мрежовата свързаност и уменията на младите предприемачи.
В същото време страната ни сериозно изостава във въвеждането на иновативни производства, възприятието на хората, че могат да започнат успешен бизнес, както и готовността им да поемат риск.
Още икономически и финансови новини можете да намерите на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!