Е вропейската комисия планира да започне процедура за нарушаването на присъединителния договор (инфриджмънт) срещу България, заради монопола на държавното дружество „Булгартрансгаз” върху газопреносната мрежа в страната. Това съобщи премиерът Бойко Борисов след заседанието на Съвета на Европа в Брюксел днес.
По думите му става въпрос за „процедура, която искат да ни наложат за собствеността на тръбите и компресорните станции, ние не можем да допусне това”.
Борисов посочи, че България е заплашена от глоба до 300 млн. евро, ако не реши проблема с монопола на „Булгартрансгаз”.
„Томислав Дончев беше на още една среща с екипа на Юнкер да му обясни, че това би бил тежък политически удар върху България и е недопустимо за нас, с каквито и пари да ни санкционират”, каза премиерът.
„Когато дойде комисарят Маргарет Вестагер и каже: „трябва да продадете „Булгартрансгаз”, за нас това е тежък политически удар, защото представете си, излизаме утре и заявяваме: „продаваме тръбите и компресорите на България”, коментира Борисов.
„А иначе следва до 300 млн. евро процедура, ако не го направим”, посочи той.
„Отношението между Русия и Турция са такива, че никога не можеш да знаеш в каква посока ще тръгнат”, каза още Борисов.
Цацаров: Ще има обвинени за АЕЦ „Белене”
Петкова: Цената на електрическата енергия няма да се повиши заради решението за АЕЦ „Белене”
Лют спор кой е виновен за глобата от 1 млрд. лв. за "Белене"
„Доколкото знам, днес са провели разговор президентите Путин и Ердоган. Тяхна работа е. Виждате, ту става „Южен поток”, ту се отказват от него и въобще политика на крайности между двете държави”, заяви премиерът.
„Ние винаги сме твърдели, че България може да работи по големи енергийни проекти, свързани с Русия, само в комплект или заедно като европейски проект, защото видяхте, че всички останали опити, които се направиха през това време от предишни правителства бяха тежко санкционирани с процедури от Европейската комисия”, подчерта Борисов.
„Затова използвахме днешния и вчерашния ден с екипа на Жан Клод-Юнкер и всичките му специалисти, с вицепремиерът Дончев. Носихме аргументирано и за делото за „Белене” и за ситуацията по „Южен поток” и с хилядите тръби, които са по нашите пристанища – на практика не е подписан досега отказ от „Южен поток” от руска страна, включително и от наша. И като прибавим всичко това аз считам, че те се ангажираха и разбраха какво трябва да направи комисията още” подчерта премиерът.
„Искам ЕК и ЕС да бъдат солидарни с нас след това, което България направи като лоялен член. Дали ще платят парите, ще ни позволят ли да строим или да продадем реактори? Дали ще ни позволят да строим Южен поток като частен проект? Дали Гърция и Турция, бидейки в Турски поток, ще получат същите санкции, каквито България, за да може да не се обиколи Украйна? Това ще им го напишем и писмено, за да може да се спрат спекулациите и опонентите ни да спрат да ни атакуват. Така както сме лоялен член на НАТО, искам и ЕС и Комисията да знаят какви пари трябва да заплати България. Не може това да е само български проблем - когато се спира да е общ, а когато се плаща да е само български“, категоричен е Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!