П ремиерът Бойко Борисов запозна председателя на Европейския съвет Доналд Туск с решението на Арбитражния съд в Женева по търговския спор между НЕК и „Атомстройекспорт” във връзка с проекта за АЕЦ „Белене“. Страната ни бе осъдена да плати компенсация в размер на 550 млн. евро.
В телефонен разговор, проведен днес, българският премиер посочи, че разчита на съдействието на ЕС правителството да получи становище относно последващите си действия, които да защитят в максимална степен националния интерес в съответствие с енергийната политика на Европейския съюз.
Борисов и Туск обмениха мнения и по темите, които ще бъдат обсъждани на заседанието на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС.
Една от тях е миграцията и ситуацията след сключването на споразумението между ЕС и Турция. Премиерът Бойко Борисов припомни, че България вече е подписала с Турция протокол към споразумението и на утрешното правителствено заседание той ще бъде утвърден. Борисов посочи, че въпреки отказа от последната седмица на Турция да бъдат приети обратно в страната незаконно преминали на наша територия лица, положението по границата е под контрол и България е предприела всички необходими мерки за гарантиране на сигурността ѝ. Премиерът изрази очакване на предстоящото заседание в Брюксел темата да бъде обсъдена задълбочено, като се отчитат ангажиментите, които всички солидарно поемат за разрешаването на проблема.
Мнение: Как може да рухне ЕС през 2016 г.
Камерън: Кризата с мигрантите може да доведе до Брекзит
"Фигаро": Пет причини, поради които британците искат да напуснат ЕС
В телефонния разговор беше засегната и темата за референдума в четвъртък за членството на Обединеното кралство в ЕС. Премиерът Борисов посочи, че страната ни уважава суверенното право на всеки народ да определя своята съдба и че вярва в мъдростта на жителите на Великобритания.
По-рано днес във Враца той каза, че жителите на Великобритания ще гласуват за оставане. „60-70% според мен ще гласуват да останат. Кой иска да излезе от огромния общ пазар в Европа и поне 10 години да не могат да стабилизират системите си“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!