Н яма опасност 1,5 млн. хронично болни пациенти у нас да останат без лекарства след септември, както твърдят пациентски организации, категоричен е заместник здравният министър д-р Бойко Пенков, цитиран от DarikNews.bg.
Дори бюджетът на Здравната каса да бъде актуализиран с 225 млн. лв., а не с исканите 328 млн. лв., пари за медикаменти за домашно лечение ще има. Здравната каса разполага с оперативен резерв от финанси, предвидени да се използват за болниците при нужда.
След като обаче държавата ще прибави допълнителни средства за болниците, наличните в резерва на касата могат да се прехвърлят за домашно лечение, добави Пенков.
Предложението той отправи пред медиите след заседание на Парламентарната здравна комисия, на което трябваше да бъде изслушан здравният министър д-р Таня Андреева. Изслушването обаче не се състоя, защото министър Андреева получила хипертонична криза.
По-рано днес шест пациентски организации, сред които четирите национални представителни, се обединиха около тревожната прогноза, че ако бюджетът на Здравната каса не бъде актуализиран с исканите от институцията 328 млн. лева, а с предлаганите 225 - от средата на септември 1,5 млн. българи с хронични заболявания ще подпишат смъртните си присъди, тъй като ще останат без лекарства за домашно лечение.
Проблемът според тях е, че със 100 млн. лв. по-малко за здраве ще има средства за болниците, но няма да има никакви допълнителни пари за лекарства за домашно лечение.
Затова от организациите настояха парите на касата да се актуализират в пълен размер, като осигуряването на още сто милиона лева да се случи чрез нов проектозакон.
Най-засегнати ще бъдат пациентите с онкологични заболявания, трансплантираните пациенти, тези с астма и диабетиците, които се лекуват при домашни условия.
Лекарствата за домашно лечение, за които няма да достигнат пари, не могат да бъдат закупувани от болниците, смята Иван Димитров, председател на Федерация Български пациентски форум. По този начин пациентите с хронични заболявания остават без лечение.
"Ако няма наистина политическата воля да има актуализация в този размер, от 16 септември повече от 1,5 млн. български граждани ще бъдат с изнесена, подписана и гласувана смъртна присъда", обясни Димитров.
Причината е, че при тези средства, предвидени за актуализация, Здравната каса трябва да спре да плаща на аптеките в средата на септември, обяснява председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
"Какво се случва, когато тя започне да закъснява? Обикновено след 10-12 ден по-малките аптеки започват да изпитват финансови затруднения и не могат да си плащат на дистрибуторите. Т.е. те спират да работят със здравната каса. Оттам нататък всички пациенти, които не могат да си вземат лекарствата от тези аптеки се пренасочват към следващите. Обаче от известно време всяка аптека има лимит, в резултат на което аптеките, които са по-големи и биха могли да издържат месец-два нямат възможност да обслужват пациентите, защото има лимит", разясни ситуацията Костов.
Освен повече пари за здраве тази година, е нужно да се увеличи процентът от брутния вътрешен продукт, който ще се задели при следващия бюджет за здравеопазване, добави Евгения Адърска, председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.
"Не бива да се отказваме от мантрата повече пари за здравеопазване, по-висок процент при следващия бюджет. И непременно трябва да изискваме начин да бъдат гарантирани реинбурсациите, когато става дума за лечение. Независимо дали ще бъде през болница или вкъщи, реинбурсация означава, че държавата има ангажимент да посрещне разходите, свързани с едно лечение", коментира Адърска.
Дупката в бюджета на здравния фонд само за лекарства се очаква да достигне 100 млн. лв. до края на годината. Ако не бъдат осигурени още средства, е възможно Касата да спре плащанията към аптеките още през септември. Така се създава риск за над два милиона пациенти, които използват медикаменти по Здравна каса, да си ги плащат сами.
Днес от БЛС отправиха призив към всички болници в страната - да заведат веднага съдебни искове срещу НЗОК за дължимите им забавени суми. От Лекарския съюз призоваха медиците да упражнят правото си на гражданско неподчинение и да организират протестни действия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!