Д изелът в морската столица вече се продава за 1,59 лева, а бензин А95 - за 1,69 лева.
В края на миналата година една от местните вериги бензиностанции предизвика поевтиняване на дизела и бензина в града, след като свали цените им с около 30 стотинки, съобщава Нова телевизия.
Останалите реагираха веднага, като също намалиха цените – 1,79 лева - за дизел и 1,78 лева - за А95.
За сравнение в София литър дизел струва 1,92 лева, а бензинът е 1,95 лева.
Междувременно цените на петрола на световните пазари продължават да падат.
Контрактите за американския лек суров петрол с доставка през следващия месец се търгуват на най-ниските си нива от 12 години насам. По същия начин стоят нещата и с търгувания в Лондон сорт Брент, на база на който се определят и цените в глобален мащаб.
Днес WTI достигна 30.41 долара за барел в Ню Йорк. А сорт Брент с доставка през февруари удари дъно от 30.43 долара за барел.
За пръв път от юни 2004 г. цената на руския петрол от сорта Урал падна под 30 долара за барел.
Основните фактори, които водят до понижение на цените са опасенията за състоянието на китайската икономика, поскъпването на долара и свръхпредлагането на петрол на световните пазари.
От инвестиционната банка Morgan Stanley прогнозират спад на цените на петрола до 25, дори до 20 долара за барел.
Според техните изчисления поскъпването на американската национална валута с 5% ще доведе до поевтиняване на нефтените контракти с 10-25%.
Излишъците от петрол на световните пазар са фактическата причина за понижаването на цените под 60 долара за барела, но спадът от 55 до 35 долара на практика е изцяло свързан с курса на долара, се казва в доклада на банката.
Петролният анализатор на Wood Mackenzie Алън Голдър смята, че компаниите, работещи в Северно море, вече чувстват проблема „35 долара за барел“. При тази цена те едва могат да формират икономическа печалба , т.е. да покрият всичките си разходи. За инвестиции и по-нататъшни проучвания и дума не може да става.
Почетният професор на шотландския университет Дънди и специалист по Близкия изток Пол Стивънс смята, че повечето американски производители на пистов нефт ще издържат на сегашните цени, дори и да губят пари.
Според оценката на Стивънс производството на един барел шистов петрол излиза около 40 долара. Но компаниите няма да прекратят добива, докато цените не паднат до 25 долара, смята той. При това стойността на петрола на пазара трябва да се задържи на тези нива за продължителен период от време.
Далеч по-тежко е положението във държави като Венецуела, Алжир и Нигерия, където компаниите и администрацията вече се сблъскват със сериозни финансови проблеми, цените на основните продукти растат, а животът на хората се влошава.
Светът е изправен и пред друг проблем. Заради конкуренцията за пазарен дял между основните играчи на пазара - Русия, Организацията на страните износителки на петрол и САЩ, предлагането надхвърля търсенето от повече от година. В резултат свободният капацитет за съхранение на суровината се изчерпва.
В САЩ, където се намират най-големите петролни хранилища, вече не е останало свободно място.
Хранилищата са пълни догоре и вече се говори за покупката на танкери, например. Ако добивът продължава да надхвърля търсенето, то цената неизбежно ще срине още повече, посочва Стивънс.
Той също така напомня, че Индия и Китай разполагат със стратегически запаси от петрол в случай на прекъсвания на доставките.
Докато не се намали добивът, нищо няма да се промени. Ще ни се наложи да изчакаме следващото заседание на OPEC през юни тази година, за да видим дали това ще стане тогава.
Напрежението в Близкия изток в момента е достигнало най-високата си точка от десетилетия, по-нататък е само войната. Толкова лоши нещата не се били от 1918 г., от времето на падането на Османската империя, смята Стивънс. Но инвеститорите не очакват да се стигне до открита война.
В същото време изпълнителният директор на Международната агенция за енергетика Фатих Бирол заяви, че цените на суровината могат да тръгнат нагоре в края на 2016 г. или началото на 2017 г.
Едновременно с това той отбеляза, че инвестициите в добива на петрол в глобален мащаб са намалели с 20% през 2015 и прогнозира същата динамика и през тази година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!