В България бежанци живеят в окаяни условия във фургони, порутена сграда и палатки, се казва в доклад на "Амнести Интернешънъл", цитиран от БНР.
За съжаление много от тези, които са рискували живота си, за да стигнат дотук, или са връщани обратно, или задържани в истински жалки условия с недостатъчно храна, вода и медицински грижи, допълват от организацията.
"Амнести интернешънъл" не пести критиките си и към Европейския съюз като цяло.
Правозащитната организация обвини днес европейските страни, че изграждат "крепост", за да се бранят от притока на сирийски бежанци, и че са готови да приемат само "нищожно малък брой", предаде Франс прес.
"ЕС претърпя плачевен провал в ролята на убежище за бежанците, изгубили всичко освен живота си", заяви в комюнике генералният секретар на правозащитната организация Салил Шети.
Според него "като цяло европейските лидери трябва да наведат засрамено глави".
Страните членки на ЕС предложиха да отворят вратите си за близо 12 хил. от най-застрашените бежанци, идващи от Сирия - т.е. само за 0,5 процента от общо 2,3 милиона, избягали от страната, твърдят правозащитниците и критикуват "барикадите на крепостта Европа".
Те определят Германия като "най-щедрата страна", ангажирала се да приеме 10 хил. бежанци - 80 на сто от ангажимента на ЕС. Франция обаче предлага 500 места - 0,02 процента от общия брой на избягалите от Сирия. Осемнайсет страни от ЕС, включително Великобритания и Италия, не са предложили нито едно място,
заявява организацията със седалище в Лондон.
Според нея, независимо че ЕС е предложил 12 хиляди места, в общността вече са влезли и са поискали убежище близо 55 хил. сирийски бежанци.
"Амнести интернешънъл" критикува действията на гръцката полиция и бреговата охрана, съпроводени понякога с насилие, и "окаяните" понякога условия за настаняване като в България, добавя АФП.
Министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев каза вчера, че се подобрява работата по принудително отвеждане и "съвсем скоро ще достигнем нива до 200 нелегални имигранти на месец".
Преди дни правозащитната организация "Амнести интернешънъл" заяви на страницата на официалния си сайт, че българските власти трябва да изпратят ясен сигнал, че ще вземат нужните мерки да обуздаят растящите атаки срещу бежанци и мигранти по улиците на столицата София.
Призивът бе отправен, след като двама сирийци бяха ранени при нападение в района на Захарна фабрика в София. Трети човек също е бил мишена на нападението, но успял да избяга без наранявания.
Вместо да разследват извършителите на тези нападения и да ги изправят пред правосъдието, българските власти се опитват да ги омаловажат и да ги представят като обикновени престъпления, заяви Езерка Тигани, заместник-директор на програмата за Европа и Централна Азия на "Амнести интернешънъл".
Тя припомни, че България е задължена по силата на международното право да разследва възможността тези престъпления да са мотивирани от омраза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!