О т 6 до 9 октомври ще се състои кулминацията на програмата за отбелязване на
1000 години от кончината на великия български държавник цар Самуил.
Държавна делегация, водена от президента Росен Плевнелиев посети днес Солун, за да положи венци пред костите и плащеницата на цар Самуил, съхранявани в Музея за византийска култура.
"Трепет, възхищение и огромно уважение" - така президентът Росен Плевнелиев описа усещането си след като се поклони пред тленните останки на българския владетел.
Държавният глава подчерта, че и
днес можем да се поучим от държавническото отношение на цар Самуил,
който е посветил живота и управлението си на народа и на интересите на България.
"Същото трябва да видим и днес у нас. Отделните политически партии, колкото и да са различни и разделени, трябва да постигнат съгласие и в този труден момент да се обърнат към интересите на българския народ и да работят за повече стабилност, за осъществяване на реформите и за напредъка на България", категоричен беше Росен Плевнелиев.
До църквата "Света София" в столицата, в присъствието служебния премиер Георги Близнашки и на президента Росен Плевнелиев, ще бъде осветено мястото и положен основният камък на бъдещия монумент на цар Самуил, който се предвижда да бъде издигнат през ноември в София по повод 1000 години от смъртта владетеля.
В Централната сграда на Българската академия на науките, се открива Международната научна конференция, посветена на живота на цар Самуил. Тема на форума е "Европейският югоизток през втората половина на Х – началото на ХІ век. История и култура".
Вечерта
в 17:45 часа патриарх Неофит ще направи заупокойна молитва в храм-паметника "Свети Александър Невски" в памет на великия българския цар.
От 19:00 часа в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" ще се проведе възпоменателна вечер за отбелязване на годишнината. В качеството си на председател на Националния организационен комитет Близнашки ще произнесе слово, след което ще присъства на концерт на стара българска музика по транскрипции от средновековни ръкописи от XII век
"Отбелязваме не само 1000 години от смъртта на цар Самуил, но и неговото безсмъртие. Епоха, която не ни държи равнодушни", заяви историкът и журналист Пламен Павлов при откриването на изложбата "Цар Самуил, българската държавност и историческа памет".
"Виждаме, че
вече 1000 години цар Самуил продължава да е в устата и сърцата на българите.
Това само по себе си говори за забележителна историческа памет", подчерта историкът.
Той припомни, че дори на смъртното си ложе, цар Самуил побеждава бездушния император Василий II, а историкът и византолог Петър Мутафчиев пише: "Тази борба може би щеше да продължи още години наред, ако цар Самуил нямаше човешко сърце, изпълнено с премного човешки чувства". Според Павлов поради тази причина българите помнят цар Самуил и това е наистина морална победа.
Изложбата, подредена пред Народния театър "Иван Вазов", представя знакови места на българската национална памет. От държавните столици, емблематични храмове и надписи до образците на средновековната книжнина и изкуство. Експозицията проследява също така пълната приемственост между българските владетели от Преспа и Охрид с техните знаменити предци от Плиска и Преслав, като основната й цел е да покаже част от живата тъкан на Първото българско царство.
"Цар Самуил, българската държавност и историческа памет" пренася своите посетители към героичната епопея, в която забележителният български цар удържа и укрепва българската държава, и то изправена срещу най-голямата за онова време империя. Последния владетел на Първото българско царство има срещу себе си огромни военни и икономически сили, воюва с може би най-талантливия император на средновизантийския период, и въпреки това удържа.
Онова, което малко хора знаят е, че тогавашната временна резиденция Средец, играе голяма роля в тези събития. Това е така не само, защото цар Самуил успява да разгроми Василий II в опита му да превземе града, а поради факта, че
българският владетел вероятно е родом от днешната българска столица.
Цар Самуил е символна фигура, която оглавява съпротивата на българския народ в един титаничен сблъсък срещу разноликата Византийска империя. Това каза служебният министър-председател Георги Близнашки в приветствието си към участниците в международната научна конференция в БАН, посветена на 1000 години от смъртта на последния велик цар от Първата българска държава – Самуил Български.
"Трябва да отдадем почит на нашите велики предшественици, защото жертвите и страданията от миналото осмислят нашето настояще и осветяват пътя към нашето бъдеще", посочи служебният министър-председател.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!