О бщина Панагюрище е решила да измести честванията за 140 години от Априлското въстание от 2 на 1 май, когато е Великден. Идеята на кметството е годишнината да се отбележи в почивен ден, а не на 2 май, което е понеделник.
В същото време пловдивският митрополит Николай
призова кмета на общината да се вразуми и да не премества честванията,
защото ще съвпаднат с Великден, който тази година се пада в първия ден на май.
Това става ясно от отворено писмо на владиката до кмета Никола Белишки и общинския съвет, което е качено на сайта на Пловдивската митрополия. В него владиката заплашва, че действията на управниците са грях със същата категоричност, с която Тодор Каблешков праща всеизвестното кърваво писмо за началото на въстанието през 1876 година.
Ако кметът не послуша владиката, той заплаши, че няма да позволи на нито един
пловдивски свещеник да служи за годишнината, вместо за най-големия християнски празник и че църквите ще останат празни.
"Благодаря Ви, че имахте добрината да ме информирате за намеренията и инициативите на Община Панагюрище във връзка с отбелязването на поредната годишнина от Априлското въстание. Денят, на който се отбелязва годишнината, традиционно е 2 май (20 април плюс 13 дни по новия календар). Разбрах, че намерението на Община Панагюрище е тази година годишнината да бъде отбелязана не на 2-ри, а на 1-ви май. 2-ри май е понеделник, а 1-ви май е неделя. Предполагам, че идеята е била да се използва почивния неделен ден. Разбрах също, че тържествата, организирани от Община Панагюрище, включват провеждане на възстановка на събитията от тази знаменателна дата в българската история около църквата „Св. Въведение Богородично“ в сутрешните часове на деня, както и вечерна заря-проверка в памет на загиналите. Възстановката, от своя страна, предвижда достъпът до църквата да бъде ограничен", започва писмото си владиката.
"Това е Великден и нищо друго. На Великден, според Православната църква, е недопустимо провеждането на каквито и да е други празници,
за да не бъде отклонявано съзнанието на вярващите от най-великото събитие в историята на човечеството Възкресение Христово", се казва в позицията и продължава:
"Моля Ви, чисто човешки, да помислите и прецените дали е уместно и трябва ли честването на годишнината от Априлското въстание, което се пада на 2-ри май, да бъде измествано и отбелязвано непременно на 1-ви май, с което се създава конфликт с нашия общ християнски празник Великден? Не вярвам панагюрци да искат точно на Великден централният храм на града да бъде затворен, или с ограничен достъп, за да се провежда театрална възстановка. Впрочем затварянето на храма точно в този ден, от гледна точка на Църквата, е недопустимо и немислимо, т.е. няма как да стане".
"Просто в този случай нито аз, нито който и да е друг свещеник ще участваме в събитието и отсега заявяваме, че
светските чествания точно в този ден са в противоречие със светата православна вяра, Христовата Църква и се приемат от вярващите християни за богохулство и грях",
категоричен е владиката.
Дядо Николай предлага все пак честването на Априлското въстание да остане на 2 май, като тогава ще разреши по изключение провеждането на тържествената заря-проверка, тъй като от 2-ри започва Светлата седмица.
"В никакъв случай не бих искал да има противопоставяне между подвига-саможертва на Иисус Христос и подвига на героите от Априлското въстание.
Явленията са от принципно различни порядъци. Иисус Христос умря и възкръсна, за да ни освободи от оковите на греха и за да ни покаже пътя към вечния живот на небето. Нашите предци, участвали в Априлското въстание, са действали, водени от политически мотиви и са загинали, за да имаме ние по-добър живот тук на земята. Смесването на двата празника само ще отнеме от значението и на двата. В съвременната наша действителност има много примери за потъпкване на Божиите закони. Нека не показваме неуважението си към Бога и по този начин, моля Ви", призовава владиката и завършва:
"Призовавам над Вас Божията мъдрост и Божието благословение и оставам искрен молитствувател на Богоспасаемия град Панагюрище.
Този град винаги е бил пример за нацията и вярвам,
че с Христолюбивото и Богоугодно решение, което ще вземете, ще покажете, че това е така и сега".
Искането на архиерея може да стане факт само след решение на Общинския съвет, отговори
кметът Белишки, цитиран от Дарик. Градоначалникът обаче бе категоричен, че датата за отбелязването не е била променяна и от 40 години се чества на 1 май.
„От 40 години зарята-проверка за загиналите в Априлското въстание, между които и над 200 свещеници, се прави на 1 май и това не е промяна на датата на честванията. Явно някой е подвел Негово високопреосвещенство. Възстановката се прави обикновено в следобедните часове, след 16.00 часа. Тя е с продължителност между 40-50 минути и винаги времето за провеждането й е било съгласувано църквата", подчерта Белишки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!