К ато свобода на мнение определи министър-председателят Пламен Орешарски студентските протести.
„Това са типично политически искания, така че не е най-подходящо да се отправят към мен. Аз очаквах да имат други искания - професионални.
Системата на образованието ни не е в превъзходно състояние и има много проблеми, които трябва да решаваме. Даваме си сметка, че за една година не могат да се решат", коментира Орешарски в Котел. Според него няма протест на лекарите, а спор, който „ще разрешим, надявам се".
Министър-председателят посети Котел, където присъства на празника на Котел и участва в националното честване на 200 години от смъртта на Св. Софроний епископ Врачански.
"Сигурно е трудно да откриваме днешните будители – не защото ги няма, а защото обществото ни е доста разединено.
Тежките години на не едно изпитание накараха хората да се опитват да оцеляват сами за себе си. Окопаха се прекалено дълбоко и спряха да се виждат един друг", заяви Орешарски.
Връщайки се назад в историята, е необходимо да си спомним, че духовниците, книжовниците, обществениците и борците за свобода ги е обединявала една обща кауза и тя е каузата на нашата родина. Подвигът не принадлежи на будителите, а на целия народ. Възраждането, Освобождението, Съединението са все плод на общи национални усилия. Будителите са тези, които са вдъхвали увереност в общия успех и са давали личния си пример, заяви премиерът.
"Мисля си, че нашите изключителни предци биха възразили, ако днес говорим за будителите на България само в минало време. Искрено вярвам, че будителите не са останали само по портретите на стените. Те могат да намерят своите достойни наследници и в настоящето – в инициативните, предприемчивите и творчески българи, хората на действието, които работят не само за себе си, но и за полза на цялото общество" каза Орешарски.
"Днешният празничен ден е възможност да си припомним, че големите успехи се постигат с усилията на цялото общество. Големите предизвикателства също се преодоляват така. Вярвам, че трудностите, пред които страната ни е изправена в настоящето, могат да бъдат разрешени и България отново да расте икономически. Уверявам ви, че това е първата задача на кабинета", каза премиерът.
Според него връщането на страната ни на пътя на просперитета ще бъде много по-лесно, ако има диалог, в който да участват всички, и повече разбирателство.
"Още Софроний Врачански е стигнал до убеждението, че за успеха на българската кауза е необходимо да се повдигне преди всичко нивото на образованието. Самият Ден на будителите преди повече 100 години е учреден с мисъл първо за младите хора в България. В настоящето е важно стремежът за повече образование и книжовност също да намери реално изражение. Няма може би по-подходящ ден от днешния да заявя, че образованието е сред водещите ни приоритети сега и в бъдеще, като амбицията ни е не просто да има повече средства за образование, но и да го доближим до потребностите на практиката и до модерните форми на преподаване", каза премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!