О тново се срещаме с Мая Донева и Стояна Стоева, две лъчезарни дами, финалисти в социалната инициатива Game changers – Промяната 2014. Двете мечтая да създадат социална чайна във Варна, в която да помагат на деца от институции в тяхната социализация и професионална реализация.
За Vesti.bg двете дами разказват за развитието на проекта си и бъдещите си идеи, както и на какво биха искали да научат децата, които ще посещават чайната.
- Година по-късно, как върви реализацията на проекта ви за социална чайна?
- Мая: Повече от успешно! Имаме сграда, която ни беше предоставена от Община Варна – паметник на култура в центъра на града, която ще пасне перфектно на мисията и нуждите на чайната. Покрай „ПРОМЯНАТА“ много хора научиха за идеята ни и ни писаха - както просто, за да ни поздравят, така и с конкретни покани за партньорства. Чайната беше един от малкото проекти от Източна Европа, който беше представен като добра практика по време на Европейската младежка седмица в Брюксел, участвахме и на фестивала „Беглика“ и на националната конвенция на Juniour Chamber International. Много хора и много организации виждат в Чайната решение на голям социален проблем и се опитвам по всякакъв начин да ни подкрепят.
Стояна: Ако се върнем назад – преди една година това беше само идея. За това време успяхме да развием концепцията, да я популяризираме сред различни групи, събрахме нови идеи, намерихме съмишленици създадохме партньорства. Най-сериозното от тях е, че вече имаме конкретното място за следващите 5 години. Това е голяма стъпка по отношение устойчивостта на проекта.
- Кога се предвижда чайната да заработи?
- Мая: В момента сме в кампания за събиране на средства и ако всичко върви добре ще отворим до края на годината. Чайната е огромен проект- социалното предприемачество работи на няколко нива и за да стартираме силно и менторската програма, която прави чайната ни Социалната чайна имаме нужда от подкрепа. Освен това сградата, в която ще бъде Чайната, има нужда от реновиране тъй като до преди 2 години е била банка, а след това не е била в експлоатация въобще.
Стояна: За да стартираме ефективно в рамките на тази година, трябва да направим чайната уютно и креативно място. Предстои ни много работа, за да пригодим сградата за изпълнението на най-важната част от концепцията – менторската програма. Самата програма се основава на експериментално учене и учене чрез правене, така че въпреки че сградата не е основна цел, а средство за реализирането на проекта, в този смисъл е критично важна. Иначе ще е същото като да преподаваме физика, без да имаме оборудван за това кабинет.
- Разкажете ни повече за менторската програма за тийнейджъри.
- Мая: Менторската програма започва 3 години преди младежите да напуснат дома и основно я разделяме на две - личностно развитие и професионална реализация. В първите 2 години работим почти изключително върху личностното развитие - умения за поемане на отговорност, граждански права и задължения, управление на времето и личните ни пари, работа в екип, социални норми на поведение, здравословен начин на живот. В последната година от менторската програма младежът решава дали иска да работи в чайната или не и според това продължваме с модули като бариста - работилница, билкознание и т.н. Ако младежът реши, че иска да работи на друго място покрива само основни модули като трудови права и задължения, професионално ориентиране, целеполагане и т.н.
Стояна: Менторската програма е възможност за социално учене, гражданско образование и професионално ориентиране. Важното е, че тя работи на база индивидуалните нужди и умения на младежите, които участват в нея. Без да ни липсва амбиция, имаме реалистични цели, така че в края на програмата участниците да се чувстват по-уверени, спокойни и подготвени.
- Какво ще случва в социалната чайна?
- Мая: Да минем етаж по етаж – на първия етаж ще бъде мястото за чай и похапване - маси, столове, винтидж атмосфера и билки. На втория етаж ще бъде семинарната зала, в която ще се случва менторската програма, както и други културни събития, конференции и форуми. На последния етаж ще бъде co-working-a - мястото, в което ще се сработват различни професиналисти и мястото, което и ние ще ползваме за офис и администрация на целия проект. Иначе казано, в чайната ще се случват интересни събития, които от една страна ще обогатят средата на младежите, които работят при нас, а от друга страна ще дадат сцена за изява на много креативни хора от Варна.
Стояна: Искаме да се случват непрестанно всякакви неща. На първо място обучението на младежите – голяма част от дейностите, които са свързани с програмата. Освен това обаче, това ще е мястото за събития – представяния, семинари, малки концерти – работа, общуване и забавление.
- На какво бихте искали да научите децата?
- Мая: Да ценят себе си и другите. На това се опитвам да уча и моите деца.
Стояна: Да търсят себе си по градивен начин. Да бъдат любопитни към света, да грешат и да се уважават взаимно.
- Мислите ли за създаването на социални чайни и другаде в България?
- Мая: Да, планът ни е след третата година да направим и втора чайна - в София, както и да открием допълнителни работни места към чайната във Варна - чрез създаването на Билкова градина, в която младежите ще се грижат за билките, от които ще правим чая за чайната. Методологията на менторската програма е изключително гъвкава и може да се адаптира за различни целеви групи – хора в социална изолация или дори бежанци, така че смятаме, че потенциалът на Чайната е голям и излиза определено извън пределите на България.
Стояна: Дали ще бъдат точно чайни времето ще покаже. Смятаме, че методологията е приложима в различни условия и за голямо разнообразие от дейности. Вярвам, че след време, когато видим как работи на практика, ще се открият още много други възможности да бъде ползвана от различни социални предприятия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!