Н ай-старият президент в света ще навърши 92 години в неделя. Държавният глава на Зимбабве Робърт Мугабе ще бъде начело на страната, докато не умре. Такава заявка е дал самият той.
През януари на среща на върха ръководителят на ООН Бан Ки-мун призова африканските лидери да не се вкопчват във властта,
Мугабе отговори, че ще продължи да заема поста си, докато Бог не си го прибере.
Мугабе е единственият президент на Зимбабве от извоюването на независимостта й през 1980 година. Президентът твърди, че партията му ще избере кой да бъде негов приемник.
Но въпреки това планира да се кандидатира на следващите избори през 2018 г., когато ще е на 94 години.
Целта му е да изкара последен петгодишен мандат по силата на новата конституция и така може да управлява чак до 99-годишна възраст.
Въпреки възрастта си, Мугабе продължава да ръководи работата на правителството, председателства церемонии и паради по случай завършване на университети и военни училища, пътува в чужбина.
Преди година 91-годишният африкански лидер заяви, че щом в Щатите са разрешени еднополовите бракове, то той е готов да сключи брак с президента Барак Обама.
Изказването му бе по повод признаването на гей браковете в САЩ за законни от Върховния съд. „Този американски президент Обама, чийто баща е бил африканец, говори, че няма да ни окаже подкрепа, ако не поддържаме хомосексуалистите. Ние го питаме: вас хомосексуалисти ли са ви родили? Ние трябва да продължим рода си, а за това са ни необходими мъже и жени, а не представители на гей-малцинствата.“
Критици обвиняват Мугабе за много от проблемите в страната.
Казват, че политики като конфискуването и преразпределението на селскостопански обекти, притежавани от бели, са довели една от най-обещаващите икономики в Африка до продължилата до 2008 г. близо десетгодишна дълбока рецесия, при която производството спадна наполовина.
САЩ поискаха отстраняването му и заради избухването на епидемията от холера през август 2008 година.
Тогава Зимбабве обяви извънредно положение и поиска международна помощ за справяне с болестта, която уби стотици, според Световната здравна организация.
Критиците казват също така, че заради бавната икономика и ниската производителност - безработицата е около 85 процента - страната е била неподготвена за сушата
и затова три милиона души или една четвърт от населението се нуждае от хранителни помощи.
Те напомнят и че през 2001 г. Мугабе отчуждава крупната земеделска собственост на бившите колонисти и ги гони извън страната. В резултат за 7 години страната, която се намира в Южна Африка, се превръща от най-големия износител на пшеница на континента в най- големия вносител.
Правозащитни организации и опозицията в Зимбабве постоянно
изобличават бруталните репресии на Мугабе срещу критиците му и икономическия крах на страната, причинен от политическия му произвол,
отбелязва и Франс прес.
Съпругата му Грейс, която е влиятелна фигура в ЗАНУ-ПФ, каза миналата седмица пред поддръжници на партията, че Мугабе е единственият, който може да запази Зимбабве "единна и мирна" държава. Тя каза, че ще го вози и с ръчна количка, ако не може да ходи.
Очертава се група, наричана от местните медии Г-40, в която участват млади министри и партийни членове,
подкрепящи именно жена му. Грейс Мугабе обаче казва, че няма такива амбиции.
Мугабе е начело и на класацията и на The Guardian за най-възрастни президенти.
На второ място е кралица Елизабет II.
Тя е и най-дълго най-дълго управлявалият държавен глава. Когато кралица Елизабет, която в момента е на 89 години, е заела трона през 1952 г., повечето от членовете на настоящия кабинет дори не са родени, а някои хранителни продукти все още са с купони.
На трето място The Guardian класира бившия вече президент на Тунис - Бежи Каид Есебси,
който е набор на английската кралица. Той сдаде властта на 88 години, но близо половин век е прекарал в коридорите на властта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!