Р уските силови структури и паспортният режим гарантират сигурна защита на най-скъпата Олимпиада досега. Обикновените хора в Русия обаче ще я гледат по телевизията, пише в. „Ведомости“.
Според социолозите от центъра ВЦИОМ
нула процента от запитаните се канят да гледат Олимпиадата от трибуните,
посочва изданието. Но прави и уговорката, че резултатът не важи автоматично за цялата страна, като напомня статистическата грешка от 3,4 на сто и официалната прогноза, че в Сочи ще пристигнат 200 хил. туристи от страната и чужбина.
При все това 0% жители на Русия ще присъстват и на мачовете от световното по футбол през 2018 г., което ще се проведе в Русия. Също толкова – 0% зрители от федерацията са присъствали на проявите покрай срещата на Азиатско-тихоокеанското сътрудничество във Владивосток през 2012 г. Нула процента граждани на Русия са гледали на живо и универсиадата в Казан през 2013 г.
„Не можеше ли да спестим от строежите и да проведем всички прояви във временен декор,
достатъчен за хубава картина от екрана? Все едно за хората всичко, което става там, е телевизионна реалност“, пита се изданието в редакционен коментар. Според социолозите хората в Русия са чудесно информирани за мегапроектите и повечето смятат, че те носят главно ползи (62 на сто), а не вреди (25 на сто) за града домакин, а също и за Русия като цяло (60 срещу 29 на сто).
Средностатистическият руски жител обаче би желал да се включи в нещо наистина значително, както сочи допитване на фонда „Обществено мнение“. През октомври 50 на сто от запитаните руски жители са заявили, че
искат да видят с очите си щафетата на олимпийския огън.
Според „Ведомости“, тъкмо тя е станала народното олимпийско събитие, а самата Олимпиада вече е друг въпрос, посочва Би Би Си. За нея са изхарчени 1,5 трилиона рубли, ще я охраняват близо 70 хил. военни, полицаи и други силови дейци. Има ново летище, две нови гари, 400 км пътища, 200 км жп линии, 77 моста, 12 тунела. А перлата на строителството е магистралата, която води до ски курортите. В нея са вложени между 6 и 10 млрд. евро.
Но за зрителите са въведени специални „фенски паспорти“ и организаторите могат да отказват издаването им, без да посочват причини.
През ноември Путин подписа указ, уреждащ
миграционния режим в Сочи
по време на Олимпиадата, съгласно който руски граждани, пристигнали за временен престой в града, с изключение на настанени в хотели, санаториуми, почивни домове, пансиони, къмпинги, туристически бази и болници, както и пристигнали за постоянно пребиваване, са длъжни не по-късно от три дни след пристигането си да се обърнат за получаване на регистрация. Тя трябва да им бъде издадена в същия ден. Федералната миграционна служба на Русия обаче няма да може да бъде уведомявана за срока и мястото на пребиваване по интернет или по пощата.
Според „Ведомости“ Олимпиадата в Сочи има особен статут, тъй като президентът Владимир Путин лично следи проекта. Това излъчва към обществото двусмислен сигнал:
проектът ще бъде осъществен на всяка цена, но обществото е по-добре да стои настрана от него.
Това буквално се случва в село Ахщир – благодарение на Олимпиадата там има нов супермаркет, поща и болница. Олимпийското строителство обаче на практика го е блокирало.
Оградите и мрежите с бодлива тел на новата магистрала и жп линията не могат да бъдат преминати. Единственият прелез за пешеходци е на 45 минути път от селището, а с кола до училището отсреща може да се стигне само през отклонение, което е на 50 км.
На жалбите до най-висши инстанции се дава един и същ отговор – че нищо не може да се направи преди приключването на Олимпиадата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!