Мнение: Как може да рухне ЕС през 2016 г.
Източник: Thinkstock/Guliver

А рогантност, твърдост и самодоволство характеризираха отговора, който Брюксел даде на стратегията на британския премиер Дейвид Камерън за предоговаряне на отношенията на Великобритания с Европейския съюз.

Преди британския референдум за членството в ЕС, който трябва да се състои преди края на 2017 г., премиерът поиска възможно най-скромния пакет от реформи. Но

непреклонните европейски лидери отказаха каквито и да е отстъпки.

Те не се съгласиха дори на най-малки промени в правата на мигрантите да искат социални помощи. Подобна позиция на незачитане може да бъде възприета като непоклатимо доверие в европейския проект. Британските призиви за промяна се отхвърлят незабавно, защото не се допуска нищо да застрашава стремежа към още „по-тесен съюз”.

В догматичния начин на мислене на европейския управляващ елит победата на федералната супердържава е неизбежна в крайна сметка. Но тази самоувереност е напълно неуместна. Истината е, че въпреки пренебрежителността към скромния план на Камерън ЕС е в отчайващо затруднение.

Зданието на федерализма се срутва, разпукано от пагубни противоречия и зрелищни провали.

Създателите на ЕС обещаха да донесат мир и благоденствие, но чрез своето грандиозно безразсъдство подхраниха само дълг, отчаяние и дезинтеграция.

ЕС страда от липса на каквато и да е демократична легитимност, което означава, че краят му може да дойде по-скоро, отколкото политиците си представят. Нека не забравяме, че режимът на апартейд в Южна Африка рухна драматично и неочаквано в началото на 90-те години. По същия начин рухнаха и комунистическите правителства на Русия и на източноевропейските страни в края на 80-те години.

2016 г. може да бъде годината, в която ЕС да се разпадне, което ще направи британския референдум неуместен. Икономиката със сигурност ще изиграе централна роля в един евентуален процес на колапс на ЕС. Въпреки безкрайната оптимистична пропаганда от Брюксел и по-големия фискален контрол, трудностите на еврото не са изчезнали. Растежът си остава анемичен – едва 0,3% през третото тримесечие на годината, докато опашките за помощи са по-дълги от когато и да е било. Безработицата в Испания, която понякога е наричана „чудото” на еврозоната, остава 23%. В Гърция безработицата е над 25%.

Но ЕС не може да разреши тази неумолима икономическа криза, защото той е част от проблема. Единната валута никога не е била в действителност икономическо начинание. Точно обратното, тя беше политически инструмент в един дневен ред за бъдеща федерализация.

Обединяването насила на толкова различни икономики като в Германия и в Гърция винаги е било обречено да има за резултат дълг и парализа.

Досега политическите последици от тази икономическа катастрофа до голяма степен се ограничаваха до Италия и Гърция, където гневът от условията на спасителните планове на ЕС доведе до катаклизми и екстремизъм. А гръцкото правителство е на път да затъне в друга криза, тъй като радикалният гръцки премиер Алексис Ципрас се е заел със смелата задача да се опита да реформира прекалено скъпата пенсионна система, която държавата не може да си позволи.

Източник: Thinkstock/Guliver

Но политическите последици от еврозоната може скоро да се разпрострат още повече и да увеличат обхвата на конфликта. След изборите през октомври Португалия сега е управлявана от социалистическо правителство на малцинството, което е подкрепяно от Левия блок – движение, призоваващо за масово гражданско неподчинение срещу мерките за икономии – и от Португалската комунистическа партия, която възприема традиционна марксистка и антикапиталистическа линия. Испания върви в същата посока след неотдавнашните парламентарни избори.

Неизбежният сблъсък по икономическата политика ще се съчетае и с продължаващото миграционно бедствие, което заплашва да разруши самата социална структура на Европа.

Вместо да защитава европейската цивилизация, ЕС се превърна в средство за разрушаване на нашето наследство и нашата идентичност чрез фикс идеята за отворени граници и за културно многообразие.

Точно преди Рождество Христово беше съобщено, че един милион мигранти са дошли в Европа по незаконен път през 2015 г., като почти всички от тях са преминали през Източното Средиземноморие. Вече неудържим, този приток ще продължи да нараства през 2016 г. След като се подигра с патриотизма, осмя понятието за национална сигурност и издигна в култ свободното движение, ЕС не може да направи нищо, за да преобърне тази тенденция.

Това със сигурност ще доведе до още по-дълбоко разочарование в ЕС, което ще се изрази в разрастване на яростните антиимигрантски и антиевропейски движения като Националния фронт във Франция, холандската Партия на свободата и шведската партия Шведски демократи.

Източник: Thinkstock/Guliver

Но

гневът може да се превърне в бунт през 2016 г., ако мигрантската криза доведе до серия от ислямистки терористични атаки.

„Даеш” открито се похвали, че изпраща джихадисти в Европа през пропускливите европейски граници, докато ливански министър каза, че един на всеки 50 сирийски бежанци може да се окаже екстремист от „Даеш”.

Ако най-лошото се случи, цялата риторика от ЕС за мир и единство ще звучи дразнещо куха. Лесно е да си представи човек как големите митинги в солидарност на жертвите на тероризма могат да се превърнат в демонстрации срещу Брюксел, докато еврократите стоят сащисани и изплашени, както беше сащисан и изплашен Николае Чаушеску, когато се изправи пред враждебната тълпа в Букурещ през 1989 г., малко преди колапса на режима му.

Касапница по улиците би било окончателният символ на провала им и катализатор за техния крах.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стрелба в университет във Флорида

Стрелба в университет във Флорида

Свят Преди 2 часа

Най-малко шестима души са ранени

Верижна катастрофа със 7 коли на „Тракия”

Верижна катастрофа със 7 коли на „Тракия”

България Преди 4 часа

На място са пристигнали четири линейки

Макрон, Рубио и Уиктоф преговарят за мир в Украйна

Макрон, Рубио и Уиктоф преговарят за мир в Украйна

Свят Преди 7 часа

Преди дни Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин

Жесток побой над 14-годишно момче в Добрич

Жесток побой над 14-годишно момче в Добрич

България Преди 7 часа

Задържаният е на 13 години, тренира бокс

В Русия талибаните вече не са терористична организация

В Русия талибаните вече не са терористична организация

Свят Преди 7 часа

Решението за отмяна на етикета не е равносилно на официално признаване на талибанските власти

,

Най-богатият университет срещу най-могъщия човек

Свят Преди 7 часа

Харвардският университет засега остава най-известната институция, която се противопоставя на Тръмп

Кола пламна на бул. "Цариградско шосе" в София

Кола пламна на бул. "Цариградско шосе" в София

България Преди 8 часа

Полиция и пожарна са на мястото на инцидента

Джесика Алба

„Насочете гнева си към Тръмп“: Джесика Алба защитава жените в Космоса

Любопитно Преди 8 часа

Джесика Алба подкрепи спорната женска мисия на Blue Origin

Пожарът в Кочани взе още една жертва

Пожарът в Кочани взе още една жертва

Свят Преди 8 часа

Той е 62-та жертва на трагедията в Кочани

Дончев: Подаваме искане за второ плащане по НПВУ

Дончев: Подаваме искане за второ плащане по НПВУ

България Преди 8 часа

Дончев: Увеличаваме бюджета на някои инвестиции, които вървят добре

Великден с NOVA: Празнично настроение и емоции за цялото семейство

Великден с NOVA: Празнично настроение и емоции за цялото семейство

Любопитно Преди 8 часа

Специална програма очаква зрителите по време на най-светлите празници

„Мислехме, че това е краят“: Пасажери в паника след откъсване на колело при кацане на самолет

„Мислехме, че това е краят“: Пасажери в паника след откъсване на колело при кацане на самолет

Свят Преди 8 часа

По време на първия опит за кацане самолетът Airbus A321 получава „механичен проблем“

<p>МО: Не изпращаме повиквателни за мобилизация</p>

Министерство на обраната: Не изпращаме повиквателни за мобилизация

България Преди 8 часа

Извършва се актуализиране на базата данни за хората от резерва и запаса