Какви са възможните решения на кризата в енергетиката
Източник: Thinkstock/Guliver

О тнемане на лицензиите на електроразпределителните дружества не е в ничий интерес, коментираха за БТА експерти и представители на неправителствени организации в сектора по повод започналите през миналата седмица процедури по отнемане на лицензиите на трите дружества.

ЕРП-тата искат да запазят дейността си в страната ни, а държавата няма изгода от това лицензиите за електроснабдяване да се прехвърлят като отговорност на държавна компания, заяви за БТА Антон Иванов от Български енергиен форум.

Много се надявам да започне диалог и процедурите да не завършат с отнемане на лицензии, а да бъдат прекратени, заяви той. Ако под натиска на обстоятелствата трите дружества ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" бъдат поставени в ситуация да имат активите в електроразпределителните мрежи, а държавата да се разправя с най-главоболната част от тяхната дейност - електроснабдяването, то те ще бъдат свободни да насочат цялата си енергия, към водене на съдебни дела, които със сигурност ще бъдат спечелени от тях, коментира Иванов.

В момента ДКЕВР е започнала процедури за отнемане на лицензиите за търговия с енергия на дружествата "ЕВН България Електроснабдяване", "ЧЕЗ Електро България" и "Енерго-Про Продажби". Това са дъщерни дружества, които нямат почти никакви активи - само офиси и компютри, докато големите активи са в разпределителните дружества, а техните лицензии държавата не смята да отнеме, коментира Антонов.

Така кашата ще стане много голяма, ако държавата реши да получи права за управление на финансовите потоци, без да има активите на дружествата, посочи той.

Ако се отнемат лицензиите и дружествата заведат арбитражни дела, мисля, че това ще ни се отрази много по-лошо отколкото едно увеличение на цените на тока, коментира за БТА Иванка Диловска, председател на УС на Института за енергиен мениджмънт.

Одържавяването на електроразпределителните дружества би могло да се случи по пътя на покупко-продажбата - тоест държавата би трябвало да приготви пари, да се споразумее с досегашните собственици и да купи тяхната собственост, но отнемането на лицензиите и одържавяването на дружествата са две съвършено различни процедури, обясни още Диловска.Тя заяви, че е възможно и дружествата изобщо да не могат да се споразумеят за приемлива цена с държавата, защото освен цената за закупуване на мрежата, те са направили и допълнителни инвестиции и ще бъде въпрос на тежки преговори какво трябва да им бъде платено.

При хипотеза, че държавният регулатор отнеме лицензиите, това би означавало, че всяко едно юридическо или физическо лице, което няма връзка с електроразпределителните дружества, може да стане снабдител, стига да може да извади 318 млн. лв., за да запази лиценцията, посочи Иванка Диловска. Тъй като тези пари липсват в енергийната система, ако някое външно дружество ги плати, то това няма да е прозрачен пазарен механизъм, коментира още експертът.

Как се стигна до тази ситуация?

Отчетите на енергийните дружества за деветмесечието на 2013 г. показват, че още тогава НЕК е дължала на производителите на електрическа енергия над 1 млрд. лв. - или повече от 1% от БВП, като само задълженията към лигнитните централи са били 600 млн. лв. - тоест два пъти повече отколкото се говори сега, че е забавено като плащане от трите ЕРП към НЕК, коментира Иванка Диловска.

Причината за проблемите в системата съвсем не са тези забавени плащания, нито пък се корени в трите ЕРП-та, причините за финансовия дефицит са много по-дълбоки, заяви тя. Като първи виновник за състоянието на енергетиката ни в момента Диловска изтъкна поддържането с години наред на квоти от задължително изкупувана на регулирания пазар енергия за отделните производствени централи по административно определяни от ДКЕВР цени, вместо това да става на пазарен принцип.

Втората причина според Диловска е непремереното навлизане на ВЕИ енергия, за което не са виновни самите ВЕИ производители, а тези, които са създали нездравата среда за бум на подобни проекти. Третата голяма причина за колапса в енергийната система е неистовият страх от повишаване на цените на електроенергията, вместо да се помисли за отпускане на помощи за енергийно слаби семейства, коментира Диловска.

Според проф. Кръстьо Петков, председател на УС на Съюза на икономистите в България няма ясни и прозрачни критерии за изчисляване на себестойността на произведената енергия и не е ясно как ДКЕВР определя цените. Никой не поставя въпроса за неравноправните договори - за изкупуване на енергията по преференциални цени от ТЕЦ Марица Изток 1 и 3, от заводските централи и ВЕИ енергията и не се прави нищо тези договори да бъдат променени, заяви Петков.

Никой не поставя въпроса и кои са фирмите - търговци на ток и какви са техните печалби, добави той. Според него именно в отговора на тези въпроси се корени причината за състоянието на енергетиката ни в момента.

Анализът на Центъра за изследване на демокрацията показва, че съотношението между текущите активи към текущите пасиви в НЕК са много под санитарния минимум за обслужване на всякакви кредити, коментира за БТА Марин Цанов от центъра. Той добави, че огромната задлъжнялост на НЕК се корени в инвестициите в мащабни инфраструктурни проекти, дългосрочните договори за изкупуване на енергия към двете въглищни централи, както и масовото навлизане на ВЕИ енергията, изкупувана по преференциални цени.

Какви са възможните решения?

Би трябвало да вземем пример от Испания, смята Иванка Диловска. Там имаше също големи проблеми в енергетиката и бе направен спасителен план, който разпредели тежестите на дефицита в системата (в Испания изчислен на около 20 млрд. евро) между три групи - енергийните компании, държавата и потребителите, каза Диловска и препоръча същото да се случи и у нас.

Испанските енергийни компании поеха отговорностите си към мрежата и спазват строги изисквания за балансиране на системата, а държавата и потребителите поеха своята част от разходите, коментира тя.

При нас също е възможно високите разходи за енергията по дългосрочните договори с американските централи да бъдат поети от държавния бюджет, а цените на електроенергията да бъдат увеличени като се вземат мерки за подпомагане на най-бедните семейства. Напоследък виждам, че все повече хора се тревожат дали няма да има спиране на тока, отколкото да се опасяват от вдигане на цените, коментира експертът.

Според проф. Кръстю Петков ДКЕВР е време да бъде закрита и да се създаде нов регулаторен орган, в който политическите квоти да са само 50%, а останалите 50% да бъдат експерти. Министърът трябва да оттегли ултиматума си към разпределителните дружества и да се седне на масата за преговори, за да се намери изход от създалата се ситуация, смята професорът.

Парламентът пък трябва да намери кураж и да открие дискусия за създаване на европейски енергиен борд в България, който да действа съобразно европейските регламенти и регулации, е мнението на експерта.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Шеф Ангелов изгони Джулиана Гани от Кухнята на Ада

Шеф Ангелов изгони Джулиана Гани от Кухнята на Ада

Любопитно Преди 1 час

Опитният кулинар Владов се обясни в любов на Тоби с романтично писмо

Русия обяви претенции към Одеса

Русия обяви претенции към Одеса

Свят Преди 2 часа

Патрушев обяви, че жителите на Одеса не искат да се подчиняват на "киевския режим“

"БСП за България" се отчете за свършеното в управлението

"БСП за България" се отчете за свършеното в управлението

България Преди 5 часа

Председателят на парламента заяви, че промяната в международните отношения ще доведе до промени и в Европейския съюз

Георг Георгиев разговаря с Марко Рубио: Работим със САЩ

Георг Георгиев разговаря с Марко Рубио: Работим със САЩ

България Преди 5 часа

Георг Георгиев и Марко Рубио направиха преглед на водещите елементи от стратегическото партньорство

Русия отхвърли предложение за 30-дневно примирие

Русия отхвърли предложение за 30-дневно примирие

Свят Преди 5 часа

Според Кремъл първо трябва да бъдат решени няколко ключови въпроса

Българският F-16 няма да лети на парада за Деня на храбростта

Българският F-16 няма да лети на парада за Деня на храбростта

България Преди 6 часа

Водосветът на бойните знамена и знамената-светини ще започне в 9.00 ч.

Стратегическо партньорство между България и САЩ за ядрени мощности

Стратегическо партньорство между България и САЩ за ядрени мощности

България Преди 7 часа

Министър Жечо Станков разговаря с ръководителя на Департамента по енергетика Крис Райт

Голям протест в Скопие заради Кочани

Голям протест в Скопие заради Кочани

Свят Преди 7 часа

В писмено изявление организаторите на протеста посочиха по-рано, че "заслужават отговори"

<p>Дървото на Робин Худ било отсечено с резачка, вандалите снимали с телефон&nbsp;</p>

Започна делото за отсеченото "дърво на Робин Худ"

Свят Преди 8 часа

Дървото стана известно, след като беше представено във филма на Кевин Костнър от 1991 г. „Робин Худ: Принцът на крадците“

Избягало куче в Австралия е спасено след 529 дни само в дивата природа

Избягало куче в Австралия е спасено след 529 дни само в дивата природа

Свят Преди 8 часа

Мини дакелът Валери оцеля сама в суровите условия на остров Кенгуру

<p>Тръмп обяви война на Джеф Безос и Amazon</p>

Тръмп обяви война на Джеф Безос и Amazon

Свят Преди 8 часа

Белият дом публично остро осъди хода на компанията като „враждебен и политически акт“ срещу Америка

Ужасът в Луковит: Обвиниха мъж за пребитото дете с две счупени ръце

Ужасът в Луковит: Обвиниха мъж за пребитото дете с две счупени ръце

България Преди 9 часа

Случаят се разиграва на 27 април, малко след 17:00 часа, в градската градина

<p>Дъщерите на Бионсе излязоха на сцената на старта на турнето&nbsp;ѝ</p>

Дъщерите на Бионсе откраднаха сърцата на феновете на старта на турнето ѝ

Любопитно Преди 9 часа

Най-малката дъщеря на Бионсе дебютира на сцената

<p>Дете повреди картина за милиони лири в музей в Ротердам</p>

Дете повреди картина на Марк Ротко за милиони лири в музей в Ротердам

Свят Преди 9 часа

Музеят не уточни кой ще поеме отговорността за щетите по емблематичната картина