Е вропейската екологична мрежа "Натура 2000" е най-голямата европейска инициатива за съхраняване на природното богатство и стимулиране на устойчивото развитие в райони със запазена природа.
Изграждането на тази мрежа от защитени природни зони се определя от европейското законодателство и има задължителен характер. Тя се създава с цел да има общи правила за опазване на природата в Европейския съюз.
"Натура 2000" се базира на два нормативни документа на ЕС: Директивата за птиците от 1979 г. и Директивата за местообитанията (хабитатите) от 1992 г.
По първата се обявяват зони за защита на птиците, а по втората - зони за защита на другите животни и на местообитанията. Като страна кандидат България е задължена да определи местата по "Натура 2000" и това трябва да стане най-късно до момента на присъединяването към Европейския съюз.
Режимът на програмата не налага прекратяване на човешките дейности. Идеята е с мерките по нея, включително финансово подпомагане, да се стимулира стопанска дейност, която да щади природата и едновременно с това да допринесе за развитието на по-изостаналите райони и да отвори нови възможности пред тях.
Редът за определяне на "Натура 2000"
Изборът на районите, включени в "Натура 2000", става по научни критерии, например и гъстотата на дадените видове в зоната, както и екологичното качество и площта на зоните, обитавани от птици и животни, намиращи се в тези райони.
Икономически доводи не играят никаква роля. Тоест даден собственик на земя не може да възрази срещу включването на земята му в "Натура", освен ако не даде научни доводи защо тя не е важна за биоразнообразието.
Също така инвеститори, кметове и държавни институции не могат да оспорят включването на някой регион в екомрежата, понеже е важен за бизнеса или за икономиката. Институцията в Европейския съюз, която следи дали изборът на зони във всяка страна е правилен, е Европейската комисия (ЕК). Тя контролира в списъците със зоните да не липсват някои региони, важни за опазването на птици и животни.
Отговорни за създаването на тези списъци са министерствата на околната среда в отделните страни членки. Често те делегират работата по определяне на потенциалните зони за включване в "Натура 2000" на екологични организации, защото се смята, че те имат повече познания и са по-ефективни от държавните експерти.
Ограничителните мерки в зоните, влизащи в "Натура", се определят индивидуално за всяка от тях. Тоест няма общи забрани за някакви дейности. Ако строежът на хотел в дадена зона не пречи на птиците и животните, той ще бъде разрешен.
Така се цели по-малко вмешателство в работата на бизнеса и по-малки загуби за собствениците на земите. Отговорни за налагане на ограниченията и за оценяване доколко даден проект пречи на фауната са министерствата на околната среда във всяка страна членка.
Санкции при просрочване
Ако някоя страна не подаде в срок списъка със зоните по "Натура 2000" или той е непълен, ЕК ще го предупреди да поправи грешката си. Ако това не стане, ЕК ще съди държавата в Европейския съд в Люксембург и са възможни големи санкции и дори замразяване на европейските структурни фондове.
ЕК вече е предупредила 13 страни членки, че не изпълняват евродирективите за защита на месообитанията на птици и животни. Например наскоро на Гърция е била наложена глоба, защото отказва да включи плаж, където средиземноморските костенурки снасяли яйцата си, тъй като там били построени хотели. Размерът на санкцията е бил 100 хил. евро на ден.
Полша пък в момента е близо до замразяване на еврофондовете, понеже е обявила много по-малко зони за "Натура 2000", отколкото е реално.
Програмата в България
В периода 2005-2006 г. се провеждат два основни проекта, финансирани от МОСВ. Единият - "Изграждане на мрежата от защитени зони "Натура 2000" в България", изпълняван от федерация "Зелени Балкани", а другият - "Изграждане на представителна и функционално единна национална мрежа в частта й за защитени зони за птиците като част от "Натура 2000", изпълняван от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
В резултат на работата по проектите Националният съвет по биологично разнообразие прие около 34.5% от територията на страната да влезе в "Натура 2000". Част от терените обаче временно отпаднаха.
Сега списъкът с одобрените зони трябва да се приеме от правителството. Възможно е и то да направи някакви последни промени в списъка. МОСВ е планирало да внесе документа в кабинета в последния възможен момент - на 21 декември.
До 1 януари 2007 г. списъкът вече трябва да е пристигнал в Европейската комисия. Когато получи одобрението й, ексминистърът трябва да издаде първоначална заповед за обявяване на всяка защитена територия.
В едномесечен срок заинтересуваните лица могат да представят писмени възражения и предложения, но само по отношение на забраните и ограниченията във включените в "Натура" места. След това се прави план за управление на зоната, в който се описва как точно ще се защитават птиците и животните.
Едва тогава собствениците на земи в зоните по "Натура 2000" могат да кандидатстват за компенсации и с проекти за финансиране от еврофондовете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!