3,6-3,7 евроцента на киловатчас се очаква да струва токът, произведен от АЕЦ "Белене" при избрания изпълнител на проекта - руската компания "Атомстройекспорт".
Това сочат резултатите от икономическата оценка на предложените оферти, представени от "Националната електрическа компания" (НЕК).
Вчера Съветът на директорите на НЕК реши руската компания да проектира и строи блокове 1 и 2 на АЕЦ "Белене" с реактори от тип В466. В конкурса участваше и компанията "Шкода Алианс".
Класираният на първо място вариант "А92" предвижда да се изградят
два блока по 1000 мегавата от ново поколение
с възможност да се използва частично съществуващото оборудване на площадката.
Първият блок трябва да бъде завършен за 6 г. и половина, а вторият - до 7 г. и половина. Проектният ресурс на блоковете е 60 години.
Предвижда се цената на проекта да е не
по-висока от 3 997 260 000 евро
Подизпълнители на "Атомстройекспорт" са френско-германската "Арева" и германската "Сименс". От "Атомстройекспорт" очакват 30% от работата да свършат български подизпълнители. Горивото за централата трябва да се доставя от руската ТВЕЛ.
Офертата на "Атомстройекспорт" е най-добра по отношение на безопасността и има най-голям ресурс за използването на двата блока, казаха от НЕК.
Предлаганите реактори са от най-добре приетия в Европейския съюз ВВЕР модел на реактор от трето поколение.
Държавата ни ще запази мажоритарния дял в АЕЦ "Белене", а за останалите 49% ще се търси един или повече стратегически инвеститори.
Вече са проведени разговори с някои от големите енергийни компании с интерес към проекта - германската Е.ON, испанската Ебедрола, италианската Енел, белгийската Трактабел и руската РАО.
Изпълнителният директор на НЕК Любомир Велков посочи, че НЕК може да сключи дългосрочни договори за изкупуване на тока от АЕЦ "Белене".
До един месец трябва да бъде сключен договорът с победителя в конкурса. Дори "Шкода Алианс" да обжалва,
няма никакъв проблем НЕК да подпише договор
с "Атомстройекспорт", съобщи Юлиан Желязков, председател на комисията, която оценява двете оферти.
Има три възможни начина за финансиране на АЕЦ "Белене", по които се работи, каза Джурица Танкосич, изпълнителен директор на фирмата технически консултант на проекта "Парсънс И енд Си".
Първият вариант е привличане на средства от руски, германски, френски експортно кредитни агенции, които могат да финансират изпълнителите на проекта.
Друга възможност е да се осигури финансиране чрез международни търговски банки за българското участие, в това число и заем от ЕВРАТОМ.
"Атомстройекспорт" е построила повече от 30 енергоблока и строи още в Китай, Индия и Иран по договори от 90-те, а оттогава няма нови поръчки.
От компанията не отричат, че решението за доизграждането на "Белене" е политическо, предаде БНР, и е можело да се отрази на президентските избори. Затова резултатите са съобщени след тях.
Русия се завръща на пазара
на атомни технологии в Европа, това бяха първите думи на директора на "Росатом" Сергей Кириенко.
Той коментира новината на откриването на втория ден на Международния енергийна седмица "Московски енергиен диалог". Победата е принципна за Русия, каза още той.
Работата на комисията за оценка на заявленията и офертите, която продължи 17 месеца, бе подпомагана от международните екипи на Архитект-инженер на проекта "Парсънс И енд Си" и от финансовия консултант "Делойт Сентръл Юръп Лимитед".
В тях участваха 110 експерти от осем държави и допълнително привлечени 118 експерти в специално създадената Експертна съветническа група.
Влизаха и представители на министерства, търговски дружества, научни институти и неправителствени организации, държавни агенции и органи за самоуправление.
При анализа на представените над 62 000 страници офертна документация са били формулирани 1580 писмени въпроси към кандидатите, на които своевременно са били представени отговори и от двамата кандидати.
Били са съгласувани 1840 преговорни позиции. За оценка на офертите са използвани критериите, определени в документацията за участие в процедурата, съвременните методики за техническа и икономическа оценка на оферти, разработени от Международната агенция за атомна енергия, както и специализиран софтуер за оценка на възможните рискове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!