У силията му да насочи Македония по пътя на икономически реформи имаха значителен успех и анализаторите смятат, че неговата реформаторска политика би могла да ускори интеграцията на страната в ЕС.
Той изглежда е готов да включи в бъдещия кабинет представители на всички парламентарни партии с изключение на управлявалите до сега социалисти.
"Открити сме за сътрудничество с всички партии, които приемат нашата програма "Възраждане в сто стъпки". Естествено, ще бъде необходима коалиция, естествено, ще бъде нужна коалиция с албанска партия, очевидно, че ще бъде нужен и трети македонски коалиционен партньор. Може би ще включим и онези партии, които имат по един или двама депутати", заяви лидерът на ВМРО-ДПМНЕ.
В деня на изборите в. "Вашингтон таймс" публикува статия от Никола Груевски, в която бъдещият министър-председател анализира обстановката на Балканите.
"Добрата новина от Балканите
е, че войните, раздирали региона през последните 15 години, изглежда са приключили. Лошата новина е, че има все още недовършена работа, която ако не бъде свършена както трябва, може да доведе до още неприятности", се казва в статията. По-нататък Груевски пише:
"Косово все още е отворен въпрос. Резултатът е важен, но също толкова важно е и как протичат разговорите за окончателния статут.
Сега, когато решението на Черна гора да стане независима вече е факт, трябва да се отнасяме към нашите приятели в Сърбия с достойнство, уважение и безпристрастност, за да се избегнат негативни реакции.
Тези, които ръководят процеса, също трябва да вземат под внимание съседите на Косово и Сърбия и как окончателният резултат, какъвто и да е той, ще се отрази върху тях.
Членството в ЕС е нещо, към което Македония се стреми, както и към членство в НАТО. Докато ние силно вярваме, че от членството ни в НАТО, както и това на приятелите ни в Хърватия и Албания, ни делят само на няколко години, членството в ЕС е много по-отдалечено.
ЕС трябва да приеме всички страни от Балканите, които се стремят към членство в блока, ако изпълним всичките си ангажименти, за да се избегне създаването на черна дупка в Европа."
Груевски специално подчертава, че правителството в Скопие, водено от социалдемократите, се държи все повече като партията, която бяха - комунистическата.
"Като резултат от това икономиката страда, а заедно с това и народът. Същевременно в Македония доверието в правителството спадна рязко. Хората вярват на правителството толкова, колкото вярват, че цените на петрола ще се понижат.
Ето защо нашата партия, ако бъде избрана с коалиционните ни партньори, обещава ново управление. Ние вярваме, че македонците искат да постигнат нещо повече от това да оцелеят, те искат да успеят.
А за да успеем, се нуждаем от по-силна, по-здрава икономика - такава, която осигурява работни места и растеж, която дава свобода на хората да развиват своя потенциал с минимална намеса на държава и която открива творческия дух у хората", пише авторът.
Той напомня, че когато неговата партия ВМРО-ДПМНЕ управляваше от 1998 до 2002 г., на икономиката бе даден тласък.
"През първите три години от управлението ни докарахме повече от 650 млн. долара преки чуждестранни инвестиции. Докато настоящото правителство е привлякло скромните 295 млн. долара през първите три години", се сказва в статията.
Груевски дава пример с България: "Нашата съседка България е привлякла над 1,4 млрд. долара преки чуждестранни инвестиции само за 2004 г., докато Македония е докарала 1,3 млрд. долара от независимостта си през 1991 г."
И продължава: "В индекса си за икономическа свобода за 2006 г. фондация "Херитидж", цитирайки доклад на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), отбелязва, че преките чуждестранни инвестиции са на ниско ниво, тъй като много чуждестранни инвеститори продължават да бъдат възпирани от трудния инвестиционен климат и че инвестициите са пресъхнали заради продължаващата неустойчивост на бизнес средата.
Вината за това пада директно върху правителството. Същевременно БВП не се е увеличил, както би трябвало. Нуждаем се от растеж от 6 до 8% годишно, за да постигнем мечтата си за членство в ЕС до 2010 г.
Настоящото правителство осигури равнище от 0,9% през 2002, 3,4% през 2003, 4,1% през 2004 и очаква 3,2% през 2005 г. Това не са много окуражаващи цифри", посочва Груевски.
Той подчертава ключовата връзка между икономическата свобода и демокрацията.
"Ако една страна е богата или най-малкото икономически стабилна и се движи в посока към превръщане в богата страна, тогава е повече от вероятно да бъде стабилна и в мир във вътрешен план и със съседите си.
Нашето ново правителство ще осигури икономическия растеж, който настоящото правителство не успя, и чрез това по-голяма стабилност и мир в региона", заявява бъдещият премиер на Република Македония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!