Клаус Янсен е следовател, председател на Съюза на германските криминалисти. Той е ангажиран като експерт от Европейската комисия и в края на февруари направи партньорска проверка как МВР покрива критериите на ЕС.
Наскоро пред в. "Файненшъл таймс" Янсен определи усилията за на страната ни да се справи с организираната престъпност като "пълен хаос" и съобщи, че докато е бил в София, са му пречели да си върши работата.
С него сега разговаря Капка Тодорова от в. "24 часа".
Ето какво каза немският следовател пред българското издание:
- Г-н Янсен, във в. "Файненшъл Таймс Дойчланд" бяха публикувани критики към България, които се базират на ваш доклад. Според вестника страната ни не е готова за ЕС. Какви са най-големите проблеми според вашата оценка?
- Един от най-големите проблеми е, че поверителен доклад на Европейската комисия попадна във вашия вестник. На 28 март във вестника ви бяха цитирани факти от инспекционен доклад, който току-що бе пратен за коментар на българските власти и не бе готов за оповестяване.
Това е голям проблем за България, защото показва, че Европейската комисия не може да работи с доверие с българската администрация.
Такава информация да попадне в пресата, при това отнасяща се за строго поверителна област, това намирам за много контрапродуктивно.
- Става дума за вашия инспекционен доклад...
- Във вестника не бе отпечатан само докладът, но и Клаус Янсен на снимка! Аз съвсем сериозно обмислях дали да не пиша на издателя ви. Смятам, че това, което правите, е опасна журналистика.
Така, както докладът бе цитиран, излиза, че не друго, а самият Клаус Янсен е проблемът на България.
Като криминалист не съм особено чувствителен или плашлив! Но смятам, че един експерт, който проверява, трябва да има известна защита. Защита от тези, които той проверява и защита на собствената си репутация.
В доклада са цитирани някои точки, при това много избирателно. В крайна сметка, човек остава с впечатлението, че проверяващият се заяжда.
Аз обаче смятам, че България има проблеми и за тях трябва да се говори честно, а не да се мълчи. Сам така можем да ги решим.
- Открихте ли и други проблеми освен изтичането на тази информация?
- Колегите ви имат доклада ми и там е написан всичко. Назовал съм 62 точки и те са изброени в статията. Какво повече искате да ви кажа? Не ме разбирайте погрешно.
Става дума за това, че България трябва да бъде преценена честно. Когато казвам, че поверителни полицейски доклади изтичат в интернет, това означава, че когато станете член на ЕС, поверителни доклади на полицейски служители от Германия например също могат да изтичат в интернет, ако този проблем не се реши.
Затова и трябва да си зададем въпроса как се е случило това изтичане на информация? Може да изтича и поверителна правителствена информация. На футболен език това се нарича автогол.
България трябва да е партньор, на когото можем да имаме доверие и на когото можем да пращаме информции. Заради изтичането на данни от доклада настоях пред Европейската комисия да се протестира.
Не само заради публикуването на доклада, а и заради отпечатването на снимката ми. Само адреса ми дето не сте публикували. Не може така! Това, което направи вестникът ви, вреди на България. А не аз.
Какво ново мога да кажа, вие имате целия доклад. И вероятно това е докладът с българските коментари, мога да го докажа, защото разбирам от сравнителен анализ на текстове.
Сега при мен ще идва БНТ и аз ще кажа всичко това и по телевизията.
- Пред камера ли?
- Разбира се. Всичко, което казах на 28 март, бе публикувано при вас с едностранен коментар.
- "Файненшъл таймс Дойчланд" пише, че в България ви е отказвана информация...
- Мога да ви дам и пример. Поисках данни колко полицаи са на работа, на каква възраст са и с какъв чин. Така може да се разбере дали има много нови полицаи, които са обучени модерно и демократично, или има още много кадри от времето на социализма.
Бе ми казано, че тази информация е класифицирана. На това мога само да се изсмея. Този отговор получих не веднъж, а многократно. Че даването на информацията, която искам би навредило на националните интереси. Можех само да клатя глава.
После обаче вашият вътрешен зам.-министър Бойко Коцев ми прати исканата информация през Брюксел в бюрото по куриер. Имах чувството, че съм попаднал в лоша комедия за агенти! При мен в бюрото бе пратена една много атрактивна, симпатична жена.
Не се срещнах с нея в ресторант, за да не излязат слухове или за да не ни направят тайни снимки...
После дни наред Бойко Коцев ме преследваше по телефона. Като криминалист мога да тълкувам какво означава всичко това. Това е опит за оказване на натиск.
Но аз веднага информирах за абсолютно всичко Европейската комисия, за да съм сигурен.
- А кой ви е казал, че трафикът с хора у нас не е голям проблем, защото българките така или иначе са проститутки? Това също го пише във "Файненшъл таймс Дойчланд".
- Шефът на отдела за борба с трафика на хора. Не бях сам, имам и свидетели. Той каза: Европа не разбира България, Европа има грешна оценка на този проблем.
Смятам, че шефът на отдела за борба с трафика на хора има грешна оценка на този проблем. Затова и не е изненада, че в тази област няма модерен подход за справяне с него.
Ние знаем какво става с тези жени, които попадат тук в бордеите. Пребиват ги. Това не може да продължава.
Ясно мие, че докладът ми не е посрещнат с възторг от вътрешното министерство и от г-н Петков. Но аз не бях пратен да правя доклад за г-н Петков, а за ситуацията у вас. Казах само истината.
А тя е, че България има проблеми, по които трябва да се работи. Това знаете и вие като журналисти.
- Ако България влезе все пак в ЕС през 2007 г., вие и профсъюзите на германските криминалисти ще протестирате ли?
- Как да протестираме, ние не сме чак такъв фактор. Това, което искам да кажа, е, че след 2007 или 2008 г. проблемите, които има българската полиция сега, ще станат и наши проблеми. Затова трябва да ви помогнем да ги разрешите.
Докладът е много важен и България трябва да се заеме с проблемите, посочени в него. А не с автора му.