За развитие на флуороза е необходим дневен прием на прекалено големи количества флуор, например 2 mg флуор дневно в продължение на много години (приблизително 16).
За сравнение препоръчителният прием на флуор в кърмаческа възраст е 0.25 mg флуор дневно (8 пъти по-малко).
Този прием не води до развитие на флуороза, а има единствено положително, профилактиращо кариеса действие.
Дете, приемащо таблетки с флуор, не може да си мие зъбите с флуорна паста.
Мит!
Приемането на флуор под формата на капки и таблетки предпазва зъбите от кариес по 2 начина - ендогенно (вътрешно), чрез постъпване на флуор чрез кръвта към кристалната решетка на зъбния емайл, като я прави по-здрава и устойчива на кариогенните киселини, и екзогенно (външно) - при по-големите деца, когато се препоръчва таблетките да се разтворят в устата в контакт със зъбките.
Флуорните пасти имат външно действие и засилват профилактичния ефект, макар и това действие да е краткотрайно.
Трябва все пак да се внимава с малките деца и да се следи да не поглъщат пастата за зъби, защото така няма да се знае и не може да се контролира какво е количеството приеман флуор.
Флуорна профилактика трябва да се прави, след като се спре кърменето.
Мит!
Съгласно препоръките флуорната профилактика започва от втората седмица след раждането, като капките (обичайно 4 капки веднъж дневно) могат да се дават направо или разтворени във вода, плодов сок или чай в достатъчен времеви интервал преди кърмене, за да се избегне възможността за взимодействие с калция в кърмата, при което намалява количеството усвоен флуор.
По същата причина трябва да се избягва и даването на капките или таблетките с мляко.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!